Szybkowar ? garnek dla zapracowanych
Nie masz czasu na stanie przy garach? Przerażają cię rachunki za gaz czy prąd? Szybkowar odmieni twoje życie.
Czasy, gdy szybkowary zza wschodniej granicy wybuchały w kuchniach a gotujący się bigos lądował na suficie, minęły bezpowrotnie. Teraz gotowanie w specjalnym naczyniu pod ciśnieniem ma same zalety. Pozwala zaoszczędzić cenny czas, sprawia, że rachunek za prąd lub gaz znacznie się zmniejsza. Na dodatek potrawy przygotowane w ten sposób są o niebo zdrowsze niż ugotowane trdycyjnie.
Obiad w parę chwil
Gulasz gotowy nie w 1,5 godz., a w 20 minut, kurczak nie w godzinę, a w 15 minut, do tego ryż lub ziemniaki w 6 minut. Przygotowanie obiadu w kilka chwil naprawdę jest możliwe. Wszystko dzięki wysokiemu ciśnieniu gromadzącemu się w szczelnie zamkniętym szybkowarze, które powoduje podwyższenie punktu wrzenia wody. Pozwala to na gotowanie w wyższych niż normalnie temperaturach - od 110 do 116 st. C. Właśnie to działanie przyczyna się do zredukowania czasu gotowania aż o 70 proc. Pozwala to też na zmniejszenie zużycia energii aż o 50 proc.
Szybkowar nie jest całkowicie szczelnym garnkiem. Posiada zawór - regulator, który utrzymuje stałe nadciśnienie w jego wnętrzu wypuszczając nadmiar pary. Zawory sprawiające, że garnek jest bezpieczny w użytkowaniu, zazwyczaj umieszczone są w pokrywie.
Samo zdrowie
Można w nim smażyć i dusić przeróżne dania lub gotować w wodzie lub na parze. Można rozmrażać produkty i robić soki owocowe. Naczynie jest szczególnie przydatne do przyrządzania potraw z produktów wymagających długiego gotowania np. wołowiny, baraniny, flaków, golonki. W szybkowarze nie wolno jednak gotować drobnych produktów, np. kasz czy przecierów. Mogłyby one zatkać przewód w zaworze parowym i rozsadzić garnek. Para zawsze musi mieć swobodne ujście.
Skrócenie czasu gotowania pozwala zachować większą ilości witamin i minerałów w przyrządzanym posiłku. Wiąże się to z ograniczeniem dostępu tlenu do gotującej się potrawy. Ograniczenie tlenu to również w większym stopniu zachowanie oryginalnego smaku i naturalnego koloru jedzenia w porównaniu z konwencjonalnymi metodami gotowania.
Praktyczne naczynie
Dostępne na rynku szybkowary produkowane są ze stali nierdzewnej i wyposażone są w uchwyty z tworzywa sztucznego. Garnek łatwy jest nie tylko w użytkowaniu, ale też w myciu. Zazwyczaj przystosowany jest do zmywarek, zawory ciśnieniowe można przepłukiwać lub zdejmować. Sprawdzają się w kuchniach gazowych, elektrycznych, ceramicznych i indukcyjnych.
Są też wady
Jednak szybkowar to nie tylko same zalety. Przyszłych posiadaczy tego garnka musimy ostrzec, że gotowanie w nim wymaga nieco wprawy. Głównie wyczucia, jak długo potrawa powinna się gotować. Można powiedzieć, że wadą szybkowaru jest utrudnione kontrolowanie procesu gotowania - otwarcie garnka wymaga przerwania gotowania ciśnieniowego przez schłodzenie lub otwarcie zaworu wylotowego. Doświadczone gospodynie radzą, by dokładnie czytać instrukcję obsługi z orientacyjną tabelą informującą, jak długo dany produkt powinien być gotowany. Wadą może wydawać się też cena garnka. Jednak urządzenia tego typu są naprawdę trwałe i można z nich korzystać całymi latami bez obawy o to, że coś się zepsuje.
ml/mmch