Smaki Polski: Zawijas nasutowski. Przysmak z Lubelszczyzny
Zawijas nasutowski, zwany też pirogiem francuskim, od kilku pokoleń jest doceniany przez mieszkańców Nasutowa, w województwie lubelskim. Danie składające się z pszennego ciasta i ziemniaczanego nadzienia może dogodzić nie tylko miłośnikom regionalnych specjałów, ale też tym, którzy cenią proste i szybkie pomysły na obiad.
Ziemniaczany specjał
Nazwa "zawijas nasutowski" wywodzi się od zawijania nadzienia w ciasto. Zawijas ma z reguły kształt prostokąta. Słony smak pszennego ciasta i placków ziemniaczanych doskonale łączy się z zapachem smażonej cebuli, przez co zawijas jest uwielbiany i wciąż podawany jako danie obiadowe w towarzystwie surówki z kiszonej kapusty lub ze skwarkami.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Mimo że do tej pory możemy go poznać jako tradycyjny, regionalny obiad, według etnografów znany jest na tych terenach od niemal 200 lat. W XIX wieku w codziennym jadłospisie mieszkańców Lubelszczyzny można było znaleźć przede wszystkim wiele ziemniaczanych dań takich jak pampuchy, prażuchy, pierogi i właśnie zawijas. Za co cenią go mieszkańcy Nasutowa? Wypróbujcie nasz przepis i przekonajcie się.
Przepis na zawijas nasutowski
Składniki: 3 ziemniaki, 2 szklanki mąki pszennej, jajko, kilka łyżek ciepłej wody, cebula, sól, olej.
Przygotowanie: mąkę rozrobić z wodą i jajem. Ziemniaki obrać, zetrzeć na tarce o dużych otworach. Cebulę obrać, posiekać, obsmażyć na łyżce oleju, dodać ziemniaki i chwilę jeszcze smażyć. Wystudzić. Ciasto podzielić na dwie części. Rozwałkować na prostokąt, nałożyć połowę ziemniaczanego farszu i zwinąć tak, by powstała rolada. Końce dokładnie zlepić. Włożyć do osolonego wrzątku. Gotować 12-13 min. Następnie pokroić na 3-4 cm kawałki. Przed podaniem można obsmażyć. Tak samo postąpić z drugą częścią ciasta i farszu. Podawać z surówką z kiszonej kapusty, ze śmietaną lub skwarkami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl