Siemię lniane. Czy warto włączyć je do swojej diety?
Na pewno każdy kojarzy małe brązowe nasionka, które często w dzieciństwie podawano nam na bóle brzucha lub biegunkę. A latem łany lnu czarują nas swoim delikatnym kwieciem. Ale na tym zalety siemienia lnianego się nie kończą. Od wieków wykorzystywano je w medycynie naturalnej. Obecnie siemię lniane zaliczane jest do "super foods". Zawiera bowiem szereg właściwości, które mają znaczenie zdrowotne, wykorzystywane jest w dietach odchudzających i w kosmetologii.
Dlaczego warto włączyć siemię lniane do codziennej diety?
Siemię lniane jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Kwasy te korzystnie wpływają na pracę mózgu, wzrok, usprawniają pracę serca i krążenie krwi, obniżają zły cholesterol, obniżają ryzyko chorób nowotworowych - raka piersi i prostaty. Mają też działanie przeciwzapalne, poprawiają stan włosów i pomagają spalić tkankę tłuszczową. A do tego pomagają w leczeniu egzemy, atopowego zapalenia skóry, łupieżu i łuszczycy. Są źródłem witamin B1, B2, B6, B12, A C, D, K oraz mikro i makroelementy: fosfor, magnez, sód, potas, żelazo, wapń, cynk, selen, mangan i miedź.
Jak jeść siemię lniane?
Sposobów jest kilka. Całe ziarna siemienia najlepiej zaparzyć przez 15 minut i pić kleisty napar. Pomaga na schorzenia jelit, bóle brzucha i biegunki. Można dodawać ziarenka do wypieków i musli. Mielone siemię natomiast przeznaczone jest do jedzenia na surowo - można je dodawać do sałatek i owsianek. Bardzo korzystną formą jest przyjmowanie oleju wyciśniętego z ziaren siemienia. Należy jednak pamiętać, że olej jemy tylko na surowo - można go dodawać do zup, sałatek i surowych sosów. Olej z siemienia lnianego przechowujemy w lodówce.
Siemię lniane ma znaczenie w dietach odchudzających. Dodane do posiłku daje uczucie sytości i ogranicza apetyt. Pozwala też spalić tkankę tłuszczową i usprawnia trawienie.
Paweł Loroch o kuchni. Powinna być sercem domu
Siemię lniane dla urody
Przede wszystkim idealnie działa na włosy. Ziarna siemienia należy zaparzyć, odcedzić ziarenka i powstałym "kisielem" posmarować włosy. Zostawić na ok. 40 minut i zmyć. Zabieg trzeba powtarzać. Włosy staną się zdrowe, lśniące i błyszczące.
"Kisiel" lniany wzmacnia też paznokcie. Należy wlać go do miseczki i moczyć w nim paznokcie przez 15 minut. Po pewnym czasie będą zdrowe, silne i zadbane.
Siemię lniane wykorzystywane jest także jako składnik naturalnych kremów, balsamów i szamponów. Przede wszystkim stosowanie oleju lnianego w kosmetyce pozwala spłycić zmarszczki, zlikwidować zaskórniki i trądzik.
Kisiel owocowy z siemieniem lnianym
Składniki:
- 3 łyżki ziaren siemienia
- 100 ml niesłodzonego soku z malin
- owoce: żurawina, jabłka, gruszki
Przygotowanie:
- Ziarna siemienia zalej w garnku szklanką zimnej wody i odstaw na 15 minut.
- Postaw garnek na małym ogniu i zagotuj.
- Odstaw do wystudzenia. Dodaj sok z malin i owoce.
- Jedz razem z nasionami.
Zobacz też: