Trwa ładowanie...

Sentymentalny wtorek: kluski z serem. Przysmak każdego przedszkolaka

Są takie smaki, do których chętnie wracamy. Jednym z nich jest makaron z serem. Przebój szkolnych stołówek i wspomnienie wakacji u babci. Danie jest niezwykle proste i szybkie w przygotowaniu, a składniki znajdą się w każdej kuchni. Ile domów, tyle wariantów klusek z twarogiem, zarówno w wersji słodkiej, jak i słonej.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Sentymentalny wtorek: kluski z serem. Przysmak każdego przedszkolakaŹródło: 123RF.COM
d21x3o7
d21x3o7

Kluczem do przygotowania tej potrawy jest makaron. Najlepszy będzie oczywiście ten domowy. Choć przygotowanie go jest nieco bardziej czasochłonne, warto się poświęcić. Drugi element, czyli ser jest równie istotny. Wybierzmy tłusty twaróg dobrej jakości. Najlepiej wiejski. Składniki mieszamy na ciepło, by były wilgotne i się dobrze połączyły, a ser lekko rozpuścił.

W każdym domu inaczej podaje się kluski z serem. Najprostszy wariant to tylko dwa składniki – makaron i twaróg. Można go doprawić solą lub cukrem. Wytrawną wersję dania serwujemy z przyrumienioną na maśle cebulką, skwarkami lub boczkiem. Kluski można także polać gęstym jogurtem, kwaśną śmietaną lub przysmażoną bułką tartą. Bardzo smaczny jest też, inspirowany kuchnią ukraińską, zapiekany makaron z białym serem. Na słodko podajemy danie z przyrumienioną bułką tartą i cynamonem. Dodatkowo wierzch warto polać miodem, syropem klonowym lub jogurtem. Pycha!

Przepis na domowe kluski z serem (wersja podstawowa)

Składniki:

  • 2 szklanki mąki, dodatkowo do podsypania,
  • ok. 1/2 szklanki ciepłej wody,
  • sól,
  • 200 g białego twarogu.

Mąkę wysypujemy na stolnicę i dodajemy szczyptę soli. Na środku robimy dołek, do którego stopniowo wlewamy ciepłą wodę. Energicznie zagniatamy ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Następnie ciasto należy rozwałkować na grubość ok. 3 mm. Kroimy je na paski, a następnie na kluski o grubości 3-4 mm. W dużym garnku zagotowujemy wodę z solą i odrobiną oleju. Partiami gotujemy makaron 3-4 minuty od momentu wypłynięcia. Wyławiamy łyżką cedzakową i od razu mieszamy z pokruszonym twarogiem oraz innymi ulubionymi dodatkami.

Zobacz wideo: Tradycyjne polskie smaki

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj