Seler naciowy – właściwości, kalorie, zastosowanie, przepisy
Seler naciowy pomoże w odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu, a także w rozbudzaniu namiętności. Sok z selera naciowego i jabłek to ulubione śniadanie gwiazd Hollywoodu. Także w Polsce powinniśmy jak najczęściej sięgać po to warzywo, bo niezwykłe właściwości i bardzo mało kalorii. Seler naciowy sprawdzi się jako przekąska w pracy, składnik sałatek i zup, a także baza do przepysznych koktajli. Zobacz, dlaczego warto jeść seler naciowy i co można z niego przygotować w kuchni.
Seler naciowy – właściwości
Już starożytni znali właściwości selera naciowego. Egipcjanie spożywali surowe łodygo selera naciowego, a Grecy i Rzymianie cenili to warzywo ze względu na jego zdolność do rozbudzania namiętności i podnoszenia libido. Funkcjonowało wówczas także przekonanie, że noszenie wieńców przygotowanych z selera naciowego pomoże zwalczyć kaca. Dzisiaj warzywo to rozsławiają amerykańskie gwiazdy, które zielone koktajle z selera naciowego propagują jako sposób na usuwanie toksyn z organizmu, przyspieszenie metabolizmu, zmniejszanie obrzęków, a także wewnętrzną pielęgnację skóry. Seler naciowy znany jest bowiem z tego, że poprawia kondycję skóry.
Wysoka zawartość witaminy C w selerze naciowym (o wiele większa niż w cytrusach) sprawia, że jest warzywo podnoszące naszą odporność. Witamina C jest także silnym antyoksydantem, które neutralizuje wolne rodniki, a dzięki temu, zapobiega schorzeniom układu krążenia i uszkodzeniom tkanek.
Ponadto seler naciowy jest uznanym sprzymierzeńcem w walce z nowotworami. Zawiera apigeninę i lutoelinę, czyli składniki o udowodnionej zdolności do zwalczania komórek rakowych zwłaszcza w jajnikach, prostacie, trzustce, wątrobie i sutkach. Picie soku z selera naciowego regularnie (2–3 razy w tygodniu) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc o 60 proc.
Jedz codziennie selera naciowego
Seler naciowy zawiera także olejki eteryczne, które pomagają uporać się ze stresem i działają uspokajająco na nasz układ nerwowy. Natomiast zawartość cennych mikroelementów, jak: potas czy fosfor, sprawia, że seler naciowy obniża poziom cholesterolu we krwi, reguluje pracę serca, chroni przed uszkodzeniami naczyń krwionośnych. To w połączeniu z oczyszczającymi i antynowotworowymi właściwościami selera czyni z niego prawdziwego sprzymierzeńca zdrowia.
To jednak nie wszystko. Seler naciowy uchodzi także za afrodyzjak. Arginina, czyli jeden z aminokwasów zawartych w selerze, usprawnia przepływ krwi do narządów płciowych, dzięki czemu wzrasta libido.
Seler naciowy – kalorie
Seler naciowy powinien stać się sprzymierzeńcem wszystkich, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy. Warzywo składa się głównie z wody, a przy tym ma bardzo mało kalorii. W 100 g selera naciowego jest ich zaledwie 10. Ponadto jest bogaty w błonnik, który pęcznieje w żołądku i na długo zaspokaja głód, a także poprawia przemianę materii. Dzięki swoim właściwościom moczopędnym i wspomagającym pracę nerek, seler naciowy pomoże także w oczyszczaniu organizmu, które jest niezbędnym elementem każdej diety odchudzającej. Zielony koktajl z selera naciowego powinien zatem na stałe wejść do menu dbających o linię.
Seler naciowy – zastosowanie
Popularne jest wyciskanie soku z selera naciowego i przyrządzanie z niego koktajli. Można również chrupać go na surowo, np. z dipem na bazie jogurtu naturalnego. Seler naciowy nadaje się również do sałatek i jako składnik zup. Niektórzy nie są do niego przekonani ze względu na nieco gorzkawy smak warzywo. Żeby pozbyć się niechcianej goryczki, wystarczy skropić selera naciowego sokiem z cytryny, wymieszać go w równych proporcjach z jabłkiem albo usunąć odrobinę wierzchniej warstwy łodygi.