Sekrety dobrego leczo. O czym warto pamiętać?
Leczo to pochodzący z Węgier warzywny gulasz składający się głównie z pomidorów, cebuli i papryki. Polacy lubią do leczo dodawać też kiełbasę i cukinię. W tej potrawie ważne są jednak detale. Jak przygotować leczo, aby smakowało lepiej niż wszystkie inne?
Jak przygotować dobre leczo?
Kluczowe są oczywiście dobrej jakości składniki. Bazę leczo stanowią pomidory, dlatego warto użyć tych dojrzałych i słodkich. Dobre pomidory potrafią kompletnie zmienić smak tej potrawy. Niektórzy do leczo dodają trochę wody – to spory błąd. Woda rozrzedzi leczo, ale spowoduje też, że będzie mdłe i bez smaku. Wystarczy, że dodamy do potrawy dużo pomidorów, a nie będzie ona za gęsta. Pomidory puszczają bowiem w trakcie gotowania dużo soku.
Jeśli dodajecie do leczo kiełbasę, dobrze ją mocno podsmażyć. Taka kiełbasa smakuje dużo lepiej. Podczas smażenia wytapia się z niej tłuszcz. Kiełbasa, przywierając do powierzchni garnka lub patelni, zostawia na jego dnie też smak, który po dodaniu odrobiny płynu odklei się od dna i wzbogaci smak leczo.
Zamiast dodawać paprykę w proszku do gotowego już leczo, polecamy lekko ją podsmażyć na tłuszczu. Można na przykład dodać ją pod koniec smażenia kiełbasy. Podsmażanie przypraw sprawia, że są jeszcze bardziej aromatyczne.
Do leczo możemy dodać tak naprawdę wszystko, co lubimy. Pieczarki, bakłażan, papryczka chili czy boczek również dodadzą potrawie smaku.