Trwa ładowanie...
06-08-2008 12:32

Ryby dobre na pamięć

- Jedzenie tuńczyka i innych ryb może pomóc obniżyć ryzyko zaburzeń pamięci i udaru mózgu u osób starszych - informują naukowcy z Finlandii na łamach czasopisma "Neurology".

Ryby dobre na pamięćŹródło: archiwum, fot: archiwum
d16k0gz
d16k0gz

Jedzenie tuńczyka i innych ryb może pomóc obniżyć ryzyko zaburzeń pamięci i udaru mózgu u osób starszych – informują naukowcy z Finlandii na łamach czasopisma „Neurology”.

Badaniem objęto 3660 osób w wieku 65 lat i starszych. Uczestnikom wykonano badania obrazowe mózgu w celu wykrycia drobnych uszkodzeń, które mogłyby prowadzić do wystąpienia zaburzeń poznawczych, demencji lub udaru mózgu. Takie wykrywalne tylko dzięki skanowaniu mózgu drobne uszkodzenia występują u blisko 20 procent zdrowych starszych ludzi. To samo badanie powtórzono po 5 latach u 2313 uczestników projektu. Wszystkich poproszono o wypełnienie ankiet na temat spożywania ryb.

Wyniki badania wykazały, że ludzie, którzy jedzą pieczonego tuńczyka lub inne gatunki ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-6 (DHA i EPA) przynajmniej 3 razy w tygodniu, są o 26 procent mniej narażeni na uszkodzenia mózgu prowadzące do demencji i udaru niż osoby, które nie jedzą ryb regularnie. Jedzenie ryby raz w tygodniu zmniejsza takie ryzyko o 13 procent.

– Jedzenie tuńczyka i innych ryb wydaje się zabezpieczać przed utratą pamięci i udarem mózgu, ale obserwacji tych nie potwierdzono u osób, które regularnie jedzą smażone ryby – mówi Jyrki Virtanen z University of Kuopio. – Potrzebujemy kolejnych badań na temat mechanizmu działania ochronnego ryb. Wydaje się, że to kwasy tłuszczowe omega-3 – EPA i DHA – odgrywają główną rolę.

Rybami o najwyższej zawartości DHA i EPA są łosoś, makrela, śledź, sardynka i sardela.

(PAP)

d16k0gz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16k0gz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj