Rozgrzewa i syci. Czym jest tofu tikka masala?
Autorstwo przysmaku przypisują sobie zarówno Brytyjczycy, jak i Hindusi czy Pakistańczycy. Trudno ustalić, po czyjej stronie leży racja. Jedno nie ulega wątpliwości – rozgrzewająca i sycąca tofu tikka masala może być ciekawym pomysłem na posiłek w chłodny jesienny lub zimowy dzień.
Zaczęło się od chicken tikka masala, obecnie ukochanej potrawy mieszkańców Wysp Brytyjskich, dania popularniejszego nawet od kultowej ryby z frytkami. Pomysł, by kawałki zamarynowanego wcześniej kurczaka zanurzyć w śmietanowo-pomidorowo-ziołowym sosie, narodził się ponoć w latach 60. XX wieku w pewnej hinduskiej restauracji w Glasgow. Według innej, także brytyjskiej teorii, danie wymyślono wprawdzie w Indiach, ale na wyraźne życzenie kontrolujących wówczas ten kraj przybyszów z Londynu, dla których miejscowa kuchnia była zbyt pikantna.
Hindusi są jednak zdania, że przysmak jest jaskrawym przejawem tradycji kulinarnej Indii, gdzie od wieków spożywa się kurczaka marynowanego w przyprawach i jogurcie, a następnie pieczonego w tandoor, czyli glinianym piecu w kształcie dzbana. Według mieszkańców Indii także w ich kraju powstał pomysł, by mięso zastąpić sojowym serkiem – tofu.
Dziś tofu tikka masala często trafia na stoły zwolenników diety wegetariańskiej. Dzięki wyrazistemu smakowi potrawa może jednak zadowolić również podniebienia miłośników steków czy kotletów, a jej wykonanie nie sprawi większych trudności.
Co kryje tofu
Najważniejszym składnikiem przysmaku jest kostka twardego tofu. Twarożek powstający w wyniku moczenia, rozdrobnienia i gotowania ziaren soi jest bardzo wartościowym produktem spożywczym, uchodzącym za doskonały zamiennik mięsa, gdyż zawiera solidną dawkę pełnowartościowego białka o składzie aminokwasów zbliżonym do np. wołowiny.
Tofu to także doskonałe źródło wapnia (zapewnia silne kości i zęby oraz wspiera pracę układu nerwowego i serca), magnezu (przywraca równowagę psychiczną i działa kojąco na nerwy), witamin z grupy B czy witaminy E. Jest bogate w fitoestrogeny, czyli organiczne związki chemiczne działające na podobieństwo ludzkich hormonów, wpływające m.in. na zmniejszenie dolegliwości związanych z menopauzą, chroniące przed nowotworami, poprawiające koncentrację oraz usprawniające pracę mózgu.
Pozytywne właściwości wykazują również przyprawy wykorzystywane podczas przyrządzania tofu tikka masala: kardamon jest ceniony jako remedium na dolegliwości układu pokarmowego, stany zapalne czy nadciśnienie, kolendra skutecznie wspiera procesy przemiany materii i pomaga w różnych dolegliwościach żołądkowych, kumin pobudza apetyt, u kobiet przyspiesza laktację i łagodzi nudności w czasie ciąży, zaś cynamon stanowi doskonałe źródło polifenoli, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników.
Sporo walorów odżywczych ma również inny ważny składnik potrawy, czyli mleczko kokosowe – skarbnica błonnika pokarmowego oraz kwasów tłuszczowych, głównie laurynowego i mirystynowego, działających antybakteryjnie i przeciwwirusowo, przyspieszających także procesy metaboliczne.
Jak zrobić tofu tikka masala
Przyrządzanie tofu tikka masala zaczynamy od pokrojenia tofu w kostkę i obtoczenia go w aromatycznych przyprawach: soli, kuminie (najlepiej świeżo zmiażdżonym w moździerzu), kurkumie, sproszkowanej papryce chili, cynamonie, pieprzu oraz imbirze (świeżym lub mielonym). W zależności od przepisu pojawiają się także inne dodatki, np. czosnek czy sok z cytryny. Warto z nimi poeksperymentować, by uzyskać optymalny smak.
Przyprawione tofu zostawiamy w lodówce na 2-3 godziny, a następnie smażymy na patelni przez kilka minut lub zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 180-190 stopni. Równocześnie przygotowujemy sos – do rondelka wlewamy szklankę mleczka kokosowego i pół kubeczka sojowego jogurtu naturalnego, dodajemy pomidory z puszki (połowę zawartości) albo 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego, doprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny, szczyptą kardamonu i cynamonu, a następnie dusimy na małym ogniu przez kwadrans, co pewien czas mieszając.
Na koniec do garnka z sosem przekładamy tofu i gotujemy jeszcze kilka minut. Wzbogacamy posiekaną kolendrą i podajemy z ryżem lub naan – płaskim chlebkiem drożdżowym, popularnym w kuchni hinduskiej i łatwym do samodzielnego przygotowania.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl