Rockandrollowy węgorz. Niedoceniana ryba w pysznym wydaniu
Węgorze to raczej mało atrakcyjne zwierzęta. Ciało węża, otwarta paszcza, puste oczy wgapiające się zza szyby akwarium – to wszystko składa się na dość upiorny widok. Inaczej rzecz się ma z ich mięsem, które jest naprawdę wyborne.
Ma bogaty smak i wprost rozpływa się w ustach. Za jego przyczyną wykonasz pierwszy krok na drodze do poznania nietypowych białek, a zarazem poznasz jeden z najprostszych sposobów na to, by zrobić wrażenie na gościach.
Unagi, czyli japoński węgorz rzeczny, to standardowe danie serwowane w restauracjach sushi na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeśli zdarzyło ci się kiedyś zanurzyć zęby w porcji "rock and roll", to na pewno doskonale rozumiesz, dlatego tak właśnie jest. Tłuste połączenie węgorza i awokado oczaruje niemal każdego, to taki makaron z serem w wersji dla dorosłych. Rock and roll to wynalazek amerykański, który cieszy się tak dużą popularnością, ponieważ umiejętnie łączy egzotyczną delikatność z zaletami „jedzenia na pocieszenie”. My spróbujemy odwołać się do smaku typowego dla tej przekąski, zamienimy jednak ryż na małe kawałki brokułów, które po zrumienieniu nabierają orzechowego posmaku. Po co komu ryż?
Odetnij suche lub zdrewniałe kawałki brokułów, a następnie pokrój resztę na kawałki o grubości 2,5 cm. Za pomocą ręcznego blendera rozgnieć brokuły, aż uzyskają konsystencję zbliżoną do ryżu. Mniej więcej, oczywiście. Jeśli lubisz robótki ręczne, możesz wykonać tę operację na tarce do sera albo drobno pokroić brokuły nożem.
Rozmroź i opłucz węgorza, aby usunąć z jego powierzchni słodki sos barbecue, którym jest zwykle pokryty. Wytrzyj mięso papierowym ręcznikiem i rozetnij je wzdłuż na dwa długie filety. Następnie wykonaj cięcie poprzeczne pod dużym kątem, aby uzyskać kawałki typowe dla sashimi. Ułóż węgorza (skórką do dołu) na folii aluminiowej i jeśli zamierzasz piec go już za chwilę, odłóż mięso na bok. Jeśli planujesz dalszy etap gotowania dopiero za kilka godzin albo na następny dzień, owiń rybę folią plastikową i do czasu dalszej obróbki wstaw do lodówki.
Ustaw ruszt w piekarniku w odległości mniej więcej 15 cm od górnego źródła ciepła (zwykle jest to grzałka). Rozgrzej piec do wysokiej temperatury albo wybierz opcję opiekania. Wstaw węgorza (na folii aluminiowej) bezpośrednio pod grzałkę na 1–5 minut. Czas pieczenia zależy od piekarnika. Gdy węgorz się zarumieni i zacznie skwierczeć, wyłącz grzanie i pozostaw go w środku (nie otwieraj drzwiczek). W ten sposób ryba zachowa temperaturę, podczas gdy ty zajmiesz się przyrządzaniem pozostałych składników dania.
Pokrój awokado na kawałki o wielkości ok. 0,6 cm. Wrzuć je do miski i spryskaj sokiem z limonki. Rozgrzej patelnię na dużym ogniu i wlej na nią 2 łyżki oleju z pestek winogron lub dodaj ghi. Przełóż brokuły na patelnię i rozłóż je równą warstwą za pomocą szpatułki peltex lub innej silikonowej. Pozostaw tak na 1–2 minuty, aż od spodu staną się chrupkie (nie ma potrzeby potrząsać patelnią). W miarę możliwości równo obróć brokuły, żeby zarumieniły się także z drugiej strony. Następnie przerzuć je do miski z awokado. Za pomocą szerokiej szpatułki (lub ręką, jeśli temperatura ci niestraszna) wymieszaj te dwa składniki. Przed podaniem skrop mieszankę awokado i brokułów oraz węgorza odrobiną tamari (które przy okazji zastąpi sól). Możesz wykończyć danie olejem sezamowym i (lub) nasionami sezamu. Tak oto dokonaliśmy dekonstrukcji rock and rolla!
Przepis pochodzi z książki Timothy'ego Ferrisa "4 godziny, by zostać mistrzem nie tylko w kuchni"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl