Ramen. Azjatycki konkurent polskiego rosołu
Esencjonalny bulion skrywający w sobie dziesiątki dodatków. Długo gotowany, pieczołowicie dekorowany dymką, z pyszniącym się jajem dryfującym po powierzchni. Taki jest japoński ramen. Klasyka kuchni azjatyckiej, ale ramen można z powodzeniem ugotować tak, jak nam w duszy gra – z dowolnymi dodatkami.
Ramen – skąd pochodzi
Oryginalnie ramen jest daniem chińskim. Jego nazwa również pochodzi z Chin i oznacza pszenny makaron, który obowiązkowo znajduje się w zupie i który Azjaci z lubością i charakterystycznym siorbaniem wciągają, pomagając sobie pałeczkami. Ramen przywędrował do Kraju Kwitnącej Wiśni około XIX wieku. To właśnie tutaj zyskał popularność i rozgłos na cały świat.
Ramen od dawna jest popularnym fast foodem czy raczej street foodem – można się nim raczyć niemal na każdej ulicy, ale także w wielu restauracjach specjalizujących się wyłącznie w zupie ramen – to tzw. ramen-ya.
Być może nie brzmi to zachęcająco, ale choć ramen to pierwowzór "zupki chińskiej", w rzeczywistości jest daniem bardzo pożywne i z punktu widzenia dietetyków – zdrowym. Japończycy chętnie jedzą ramen w porze lunchu, w pracy, ale też na kolację i – co ciekawe – przed lub w trakcie zakrapianej imprezy.
Ramen - japoński rosół w prostym przepisie
Ramen – jak jeść i z czym podawać
Ramen ma wiele różnych odmian, ale jedno jest niezmienne – baza zupy, czyli wywar mięsny. Najczęściej jest to wywar na wieprzowinie lub wołowinie, ale to nie znaczy, że do tych mięs ogranicza się japoński specjał. Istnieje kilka wariantów zupy ramen:
- Miso. Ramen na bulionie drobiowo-rybnym z dodatkiem aromatycznej pasty miso, na bazie sfermentowanej soi.
- Shoyu. Ramen drobiowy z dużą ilością sosu sojowego, któremu zawdzięcza ciemny, intensywny kolor.
- Tonkotsu. Najpopularniejsza odmiana ramenu, na wieprzowych kościach. W oryginale gotowany przez dobę, a nawet i dłużej, co sprawia, że jest esencjonalny, a przy tym tłusty jak żadna inna zupa.
- Shio. Na bazie drobiu i wieprzowiny, bardzo słony, obowiązkowo z dodatkiem wodorostów, które nadają mu rybnego posmaku.
Te podstawowe warianty ramenu podlegają wielu modyfikacjom – nie tylko każdy amator czy kucharz przygotowujący ramen ma swoją własną, ulubioną recepturę na zupę, ale też każda restauracja specjalizująca się w ramenie ma go w dziesiątkach wariacji – np. w wersji wegetariańskiej, wegańskiej, z owocami morza itd.
Wyjątkowość ramenu polega na tym, że można go dowolnie spersonalizować – to ulubione dodatki stanowią o smaku zupy. Co można wrzucić do miski parującego bulionu z kluskami?
wodorosty – nori, wakame jajka na twardo lub półtwardo, przekrojone na pół, mogą być zamarynowane w sosie sojowym sezam dymka pędy bambusa plastry pieczonej wołowiny lub wieprzowiny kawałki tofu ostre przyprawy i olej z chili dowolne warzywa posiekane drobno – np. kapusta pekińska, marchewka i por kiełki fasoli
Ramen – prosty przepis na pyszną zupę
Składniki:
Bulion
- 1 kg kości wieprzowych
- 1 korpus z kurczaka
- 2 skrzydła z indyka
- 2 cebule
- 1 marchew
- 1 główka czosnku
- 100 ml ciemnego sosu sojowego
- 10 cm korzenia imbiru
- opcjonalnie 100 ml sake
- 1 papryczka chili
Dodatki
- 200 g suchego makaronu ramen
- kilka płatów nori
- 4 jajka ugotowane na półtwardo
- kawałek zielonej części dymki
- 200 g tofu garść
- świeżego szpinaku
Przygotowanie:
- Kości i kawałki drobiu włożyć do garnka i zalać zimną wodą. Po zagotowaniu wodę odlać i zalać ponownie kości świeżą wodą.
- Gotować z dodatkiem rozgniecionego czosnku, przekrojonej na pół cebuli, obranej marchwi, chili i imbiru – powinno to trwać około 5-7 godzin.
- Po ugotowaniu przecedzić, pozostawiając czysty bulion.
- Do bulionu dodać sos sojowy i sake oraz płaty nori. W razie potrzeby dosolić oraz dodać odrobinę pieprzu.
- Tofu podzielić na kawałki – plastry lub kostkę – podsmażyć na oleju na złoto i odłożyć.
- Szpinak sparzyć wrzątkiem, a dymkę posiekać.
- Do miseczki włożyć makaron, wlać bulion i ułożyć wszystkie dodatki – odrobinę szpinaku, tofu, jajka, dymkę.
- Można polać olejem sezamowym i oprószyć sezamem.
Zobacz także: