Trwa ładowanie...

Przepiórki w sarkofagach. Przepis z filmu "Uczta Babette"

Być może sama nazwa nie brzmi zbyt apetycznie, ale jest to jedna z najpyszniejszych przystawek, jakie można zobaczyć na ekranie. Podobnie jak zdekonstruowanej staromodnej zapiekance z kurczaka, temu filmowemu daniu ekstrawagancji dodają: foie gras, czarna trufla, przepiórki i ciasto francuskie. Ponieważ nie wszyscy możemy wygrać na loterii i zafundować sobie taką kolację, tutaj znajdziecie bardziej ekonomiczną, ale nie mniej wspaniałą wersję dania z Uczty Babette.

Przepiórki w sarkofagach. Przepis z filmu "Uczta Babette"Źródło: Materiały prasowe
d4detro
d4detro

Składniki:

  • mąka pszenna do podsypania
  • 1 płat rozmrożonego ciasta francuskiego
  • 2 jajka
  • 4 łyżki oleju
  • 0,5 niedużej drobno posiekanej cebuli
  • 120 g surowej kiełbasy wieprzowej bez skórki
  • 120 g wątróbek drobiowych
  • 1 łyżka posiekanej szałwii
  • 2 łyżki mleka
  • 25 g bułki tartej
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 1 kurczak
  • sól i świeżo zmielony czarny pieprz
  • 120 ml sherry albo wiśniówki
  • 120 ml bulionu
  • 1 łyżka posiekanego rozmarynu
  • 1 łyżka zimnego masła
  • 1 łyżka oliwy truflowej
  • 4 figi pokrojone w ćwiartki

Przygotowanie: piekarnik rozgrzej do 220 st. Stolnicę posyp mąką i delikatnie rozwiń rozmrożone ciasto. Wytnij z ciasta dwa krążki o średnicy 15 cm i umieść je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pośrodku każdego krążka postaw szklankę i zrób nacięcie wzdłuż jej obwodu. Powierzchnia ciasta powinna zostać tylko nacięta, ale nie przecięta do końca. W małej misce ubij jedno jajko. Posmaruj krążki jajkiem i piecz przez 10 minut. Zmniejsz temperaturę do 190 st. i piecz przez 5–10 minut lub dopóki ciasto nie nabierze złocistego koloru.

Przenieś blachę do pieczenia na kratkę i poczekaj, aż ciasto całkiem ostygnie. Następnie delikatnie odetnij wcześniej nacięte środki krążków – dzięki temu powstaną dwie "miseczki" i dwie "pokrywki". Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju. Wrzuć cebulę, obniż temperaturę do średniej i smaż, mieszając od czasu do czasu, aż cebula będzie miękka i półprzezroczysta, czyli około 10 minut. Dodaj kiełbasę i rozgnieć ją na małe kawałki przy pomocy drewnianej łyżki. Smaż przez 3 minuty. Dodaj kawałki wątróbek i podsmażaj, aż z wierzchu będą przyrumienione, w środku wciąż różowe. Dodaj szałwię. Zdejmij patelnię z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Wymieszaj w misce mleko, bułkę tartą, jajko i pietruszkę. Dodaj zawartość patelni i mieszaj, aż nadzienie dobrze się połączy.

Zwiększ temperaturę w piekarniku do 200 st. Natrzyj kurczaka jedną łyżką oleju i dopraw solą i pieprzem. Napełnij go nadzieniem, a nogi zwiąż sznurkiem wędliniarskim. Na żeliwnej patelni rozgrzej pozostałe dwie łyżki oleju, aż zacznie lekko dymić. Ułóż kurczaka na patelni, klatką piersiową w dół. Smaż go dopóki kurze piersi nie staną się złotobrązowe, potem odwróć i wstaw patelnię do piekarnika. Piecz przez 45–55 minut lub do chwili, kiedy termometr wbity w nadzienie pokaże 70 st. Przenieś kurczaka na deskę do krojenia i pozwól mu odpocząć. Patelnię ponownie rozgrzej. Kiedy tłuszcz na patelni zacznie skwierczeć, dodaj sherry i bulion. Drewnianą łyżką delikatnie zdrap to, co przywarło do dna patelni i wymieszaj. Dodaj rozmaryn, doprowadź wszystko do wrzenia, płyn ma się gotować na małym ogniu, a jego objętość powinna się zmniejszyć o dwie trzecie. Dodaj masło i gotuj na wolnym ogniu, aż sos będzie wystarczająco gęsty, aby przykleić się do łyżki.

d4detro

Na talerzach ułóż miseczki z ciasta. Do każdej miseczki włóż udko i trochę nadzienia, obok ułóż pokrojoną w plastry pierś, mięso polej sosem i dodatkowo skrop wszystko oliwą truflową. O miseczki oprzyj pokrywki z ciasta, a wokół rozłóż ćwiartki fig.

Przepis pochodzi z książki "Filmowe menu"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4detro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4detro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj