Przekąski na andrzejki. Co przygotować na domową imprezę?
Dla dzieci to wieczór wróżb i lania wosku. Dorośli preferują spotkania przy suto zastawionym stole. Dla gospodarzy zwykle oznacza to wiele godzin spędzonych w kuchni, także w czasie przyjęcia. Na szczęście wiele przekąsek można przygotować wcześniej, nie poświęcając na to zbyt wiele czasu, ani wysiłku. Oto pięć naszych andrzejkowych propozycji.
Sałatka z serem pleśniowym i pomidorami
Ser pleśniowy to nie tylko dodatek do makaronu czy do kanapek. Równie dobrze sprawdza się w sałatkach. Aby przygotować sałatkę na andrzejki potrzebujemy: kawałek sera z pleśnią, sałatę, kilka zielonych oliwek, kilka pomidorów koktajlowych, majonez, jogurt, sok z cytryny i pieprz. Sałatę dzielimy na kawałki, pomidory i oliwki na połowy, ser rozkruszamy. Wszystkie składniki wkładamy do miski. Jogurt mieszamy z majonezem, sokiem z cytryny i pieprzem. Sos wlewamy do sałatki przed samym podaniem.
Pieczone pieczarki
Pieczone kapelusze z dużych pieczarek możemy przygotować nawet kilka godzin wcześniej, a tuż przed podaniem je odgrzać. Składniki: kilka pieczarek, cebula, czosnek, tarty parmezan, masło, suszony tymianek, sól, pieprz, oliwa z oliwek. Grzyby posypujemy solą i pieprzem, do każdego kapelusza wkładamy łyżeczkę masła. Wstawiamy je do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika, pieczemy 10 minut, wyjmujemy i studzimy. Cebulę i czosnek siekamy i podsmażamy na maśle. Mieszamy z serem, tymiankiem i pieprzem. Farsz układamy na pieczarkach, a przed podaniem zapiekamy kilka minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
Roladki z łososiem
Roladki z łososiem czy wędliną to jedna z najbardziej popularnych andrzejkowych przekąsek. Nadziane na wykałaczkę kawałki naleśnika z farszem są smaczne, eleganckie i proste w przygotowaniu. Potrzebujemy: kilka plasterków wędzonego łososia, twarożek, sok z cytryny, szklankę liści rukoli, pieprz i sól. Zaczynamy jednak od naleśników: do miski wrzucamy mąkę, dodajemy jajko, trochę soli i mieszamy. Dolewamy wodę gazowaną, aż utworzy się ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Odstawiamy na pół godziny i smażymy naleśniki. Każdy z nich smarujemy serkiem, układamy rukolę, plasterki, łososia, posypujemy pieprzem, skrapiamy sokiem z cytryny i zawijamy w rulon. Kroimy je na plasterki grubości dwóch centymetrów i spinamy wykałaczkami.
Sałatka z tuńczykiem
Sałatki z makaronem są smaczne, sycące i można je przygotować wcześniej. A tuńczyk z puszki wzbogaci smak takiej przekąski. Składniki: dwie szklanki ugotowanego makaronu penne lub farfalle, kwaśna, gęsta śmietana, cebula, dwie puszki tuńczyka, garść rukoli, sól i pieprz. Cebulę siekamy bardzo drobno, tuńczyka dzielimy na małe kawałki. Makaron mieszamy z rybą i cebulą, dolewamy śmietanę, dodajemy rukolę i doprawiamy solą i pieprzem.
Paszteciki wegetariańskie
Z kupionego w sklepie gotowego ciasta francuskiego zrobimy wiele bardzo smacznych przekąsek. Można w nie zawijać parówki, faszerować pasztetem, ale my mamy wersję wegetariańską. To przygotowania pasztecików potrzebne będą: płat ciasta francuskiego, ser feta, pęczek natki pietruszki, kilka suszonych pomidorów, jajko, pieprz. Fetę rozgniatamy, dodajemy do sera posiekaną natkę, posiekane pomidory, oregano i pieprz. Ciasto rozwijamy, lekko wałkujemy, kroimy na kwadraty szerokości czterech-pięciu centymetrów. Układamy na każdym łyżkę masy serowej i składamy jak pierogi. Każdy pasztecik smarujemy jajkiem i pieczemy je 15 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C.