Pomagają spalić tłuszcz z brzucha. Pod jednym warunkiem
Orzeszki ziemne nazywane są także arachidowymi i fistaszkami. W Polsce znane są zwłaszcza w formie przetworzonej – jako prażona i solona przekąska. Najwięcej wartości odżywczych mają nieprzetworzone, suszone, nieprażone i niesolone. Orzeszki ziemne nie tuczą, wręcz przeciwnie – pomagają schudnąć.
Orzeszki ziemne – charakterystyka i wartości odżywcze
Orzech ziemny to gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Wywodzi się z Ameryki Południowej. Obecnie uprawiany jest w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Nazwa 'orzech ziemny' wzięła się stąd, że owoce dojrzewają w ziemi. Głównymi producentami orzeszków ziemnych są Indie, Chiny,Nigeria i USA. W Europie uprawiane są głównie na Półwyspie Bałkańskim, we Włoszech i Francji.
Orzeszki ziemne dostarczają ok. 567 kalorii (w 100 g). Posiadają najwięcej białka ze wszystkich odmian orzechów, a to dzięki temu, że należą do roślin strączkowych. Poza tym, mogą poszczycić się sporą ilością witaminy B3 (niacyny), tłuszczu, błonnika oraz witaminy E. W orzeszkach ziemnych znajdziemy także potas, magnez oraz aminokwas argininę, nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas foliowy i oleinowy.
Orzeszki ziemne – właściwości prozdrowotne
Zawarta w orzeszkach ziemnych arginina działa wzmacniająco na mięśnie, przyczynia się także do poprawienia sprawności seksualnej mężczyzn, a niacyna na układ nerwowy i przemianę materii. Ponadto, rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga tworzenie czerwonych krwinek. Wspomniana niacyna reguluje poziom złego i dobrego cholesterolu we krwi oraz zapobiega miażdżycy.
Cała prawda o nerkowcach
Orzeszki ziemne są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają chorobom serca – chorobie wieńcowej, zawałowi serca czy udarowi mózgu. Zawarty w orzeszkach ziemnych potas utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi i chroni przed nadciśnieniem tętniczym.
Spożywanie orzeszków ziemnych przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi, dlatego mogą one być skuteczne w leczeniu insulinooporności i cukrzycy typu 2. Mogą one być stosowane przez osoby z cukrzycą, ponieważ posiadają niski indeks glikemiczny (15).
Orzeszki ziemne, za sprawą witamin z grupy B, magnezu i NNKT, wpływają korzystnie na pamięć i procesy myślowe. Poprawiają koncentrację oraz łagodzą stres. Powinny zatem sięgać po nie osoby szczególnie narażone na jego działanie.
Spożywanie w odpowiednich ilościach orzeszki ziemne mogą pomóc w odchudzaniu. Zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe regulują metabolizm i zapobiegają tworzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Błonnik, z kolei, skutecznie wypełni żołądek i zapewni na długo uczucie sytości.
Duża zawartość białek jest zaletą, ale może też być poważną wadą. Mianowicie, niektóre z aminokwasów mogą przejawiać silne właściwości uczulające.
Orzeszki ziemne – zastosowanie w kuchni
Orzeszki ziemne spożywane są głównie jako przekąska. Można spotkać orzeszki ziemne w miodzie, soli, czekoladzie. Dostępne są także w formie prażonej. Wykorzystywane są także do produkcji masła orzechowego oraz chałwy. Masło orzechowe może byś składnikiem dań wytrawnych i słodkich. Można je serwować z owsianką i grzankami.
Posiekane lub zmielone orzeszki ziemne można dodać do sałatek, dań mięsnych, rybnych. Wzbogacą smak makaronu i ryżu. Najczęściej dodawane są do ciast i ciasteczek. Często spotkamy je w lodach, czekoladzie i herbatnikach.