Trwa ładowanie...

Yerba mate – co to jest i jak ją przyrządzić?

Yerba mate to jeszcze do niedawna egzotyczny dla Polaków napój o właściwościach pobudzających, który wpływa pozytywnie na ludzki organizm.

Yerba mate ma specyficzny gorzki smakYerba mate ma specyficzny gorzki smakŹródło: 123RF
d46gijm
d46gijm

Yerba mate – co to jest i jak smakuje?

Yerba mate, nazywana w Brazylii "chimarrão", a w języku Indian "caá mati", to suszone lub świeże zmielone liście i łodyżki ostrokrzewu peruwiańskiego. Przygotowywany jest z nich napój o tej samej nazwie, szczególnie popularny w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie.

Yerba mate jest niewątpliwie używką, ale różni się znacznie od znanej nam herbaty czy kawy. Parzy się ją z dużej ilości suszu, a pije przez słomkę z sitkiem, z tykwy. Suszone liście yerba mate są bardzo mocne, więc można je zaparzać nawet do 6 -7 razy.

Yerba mate ma specyficzny gorzki smak. Zalewa się ją gorącą wodą, w przeciwieństwie do innego napoju na bazie mate, tereré, który sporządzany jest z zimną wodą.

Paweł Loroch o kuchni. Powinna być sercem domu

Yerba mate – przyrządzanie

W przypadku przyrządzania yerba mate w nowych naczyniach mamy do czynienia z pewnego rodzaju rytuałem zwanym curado. Ma on na celu odpowiednie przygotowanie i zaimpregnowanie naczyń.

d46gijm

Yerba podawana jest w naczynkach zwanych mate, które zazwyczaj wykonywane są z tykwy, ceramiki lub drewna palo santo.

Tereré pije się natomiast z naczynia zwanego guampa, zrobionego z krowiej racicy, rzadziej rogu bawolego.

Tradycyjny sposób przygotowywania yerba mate, już po curado, jest bardzo prosty:

  • do naczynia wsypujemy susz tak, aby wypełnił je w 3/4,
  • przykrywamy górną część naczynia dłonią, odwracamy je i potrząsamy tak, żeby na ręce pozostał pył,
  • odwracamy delikatnie naczynie, tak by susz zachował swoje położenie,
  • zalewamy zawartość wodą w temperaturze ok. 70-80 st. C, uprzednio wkładając bombillę (słomkę z sitkiem),
  • napar powinien zostać odstawiony na ok. 3 min,
  • yerba matę pijemy przez bombillę, staramy się jej nie mieszać.
Yerba mate 123RF
Źródło: 123RF

Yerba mate – wartości odżywcze

W liściach ostrokrzewu paragwajskiego obecnych jest ponad 200 różnych składników. Większość z nich rozpuszcza się w wodzie i przenika do naparu. Wśród wartości odżywczych, które dostarczymy organizmowi pijąc yerba mate są witaminy A, B1, B2, C, E, PP i H, a także mikro- i makroelementy: chrom, krzem, cynk, miedź, mangan, potas, fosfor i magnez. Poza tym, yerba mate zawiera ksantyny (kofeinę, teobrominę i teofilinę), które wpływają pobudzająco na nasz mózg, polifenole o właściwościach antyoksydacyjnych, a także saponiny odpowiedzialne za gorzki smak napoju.

d46gijm

Yerba mate – właściwości

Dobroczynne właściwości yerba mate znane są mieszkańcom Ameryki Południowej już od wieków.

Napój ma przede wszystkim działanie pobudzające, oczyszczające i wzmacniające.

Poza tym, niweluje objawy zmęczenia, poprawia pamięć, koncentrację i samopoczucie, a pobudzając organizm nie podrażnia żołądka.

Yerba mate reguluje również ciśnienie tętnicze krwi, przyspiesza przemianę materii i wspiera odporność. Picie napoju ujędrnia skórę i hamuje proces jej starzenia. W odróżnieniu od kawy, yerba mate nie wypłukuje magnezu, nie pozostawia na zębach osadu i nie wywołuje problemów z zaśnięciem.

d46gijm

Picie yerba mate sprawia, że znika uczucie głodu, dlatego warto pić ją podczas odchudzania.

Co jakiś czas pojawiają się informacje o zawartości substancji rakotwórczych w yerba mate. Faktycznie, takie substancje są obecne w suszu, ale ich ilość jest daleko mniejsza niż w kawie. Dlatego ma to niewielkie znaczenie, biorąc pod uwagę pozytywny wpływ yerby na nasze zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46gijm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46gijm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj