Podrabiane produkty spożywcze. Na czym najczęściej oszukują producenci?
Robiąc zakupy, jesteśmy przekonani, że kupujemy pełnowartościowe produkty. Niestety, często jest to mylne przeświadczenie. Producenci bowiem mają wiele sposobów na to, aby sprzedać nam gorszej jakości produkt w regularnej cenie. Na dodatek jest to całkiem legalne. W Food Fraud Database dostępne są dane o podrabianych produktach spożywczych i innych oszustwach producentów. Jak myślicie, które produkty są najczęściej fałszowane?
Miód
Powszechnym sposobem fałszowania miodu jest dodanie do niego syropu cukrowego albo niewielkiej ilości barwnika. Producenci dodają też do dobrego miodu miód słabej jakości, np. Odfiltrowany lub przegotowany. Taki miód nie ma cennych witamin i mikroelementów, które znajdziemy w oryginalnym produkcie.
Oliwa
Producenci często mieszają oliwę z tanimi olejami albo podobnie jak w przypadku miodu, do oliwy wysokiej jakości dolewają tę tanią. Popularną praktyką jest też dodawanie chlorofilu, tak aby oliwa nabrała charakterystycznego dla tego produktu zielonego koloru.
Mleko
Do mleka dolewa się wodę oraz dodaje substancje konserwujące. Tak, jak w przypadku innych produktów, warto uważnie czytać etykiety, aby mieć pewność, że kupujemy pełnowartościowy produkt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak rozpoznać dobry miód?
Masło
Masło sprzedawane w polskich sklepach często zawiera tanie oleje: rzepakowy, słonecznikowy czy niezdrowy olej palmowy.
Ser
Na polskim rynku dostępna jest cała masa produktów seropodobnych. Każdy produkt o nazwie "ser typu feta", "ser typu szwajcarskiego" itd. nie jest produktem pełnowartościowym. Do podrabianych serów często dodawany jest karagen, soja, olej roślinny czy nawet łój. Tymczasem prawdziwy ser produkuje się wyłączenie z mleka, podpuszczki i kultur bakterii. Oprócz tego w serze mogą znajdować się przyprawy i chlorek wapnia E509.
Kawa
Częstym dodatkiem do kawy są mielone łuski jęczmienia kukurydzy lub soi. Producenci sprzedają nam produkt o większej masie, a niższej zawartości kawy.
Herbata
Do torebek z herbatą zamiast liści, dodawany jest czasem pył herbaciany. Taka herbata jest produktem dużo niższej jakości niż tradycyjna herbata liściasta.