Mała czarna czy kawa z mlekiem? Tych produktów lepiej nie dodawać do kawy
Nic nie smakuje tak dobrze, jak poranna filiżanka gorącej, aromatycznej kawy. Jednak pewne produkty, które do niej często dodajemy, mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, a także osłabić prozdrowotne działanie kawy.
Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej życia. Ten czarny trunek bowiem nie tylko smakuje wyśmienicie, ale daje nam też zastrzyk energii, kiedy najbardziej jej potrzebujemy. Czasem bez filiżanki gorącej kawy trudno byłoby nam wyjść z łóżka rano, a już sam jej aromaty pobudza nas do działania. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że kawa kawie nierówna. Jak więc przygotowywać kawę, aby najbardziej skorzystać z jej prozdrowotnych właściwości?
Cukier
Cukier i mleko to bez wątpienia dwa najczęściej wybierane dodatki do kawy. Cukier jest jednak kaloryczny i nie spełnia żadnej innej funkcji oprócz nadania kawie słodyczy. Dodatek cukru do kawy może też przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Spożycie kawy zwiększa bowiem stężenie glukozy we krwi, które potem gwałtownie spada. W efekcie robimy się zmęczeni i senni, a kawę pijemy przecież zazwyczaj po to, aby dodać sobie energii. Jeśli nie lubimy gorzkiego smaku kawy, cukier możemy zastąpić znacznie zdrowszymi jego zamiennikami jak erytrol, stewia czy ksylitol. Wszystkie te słodziki są niskokaloryczne. Nie wpływają także negatywnie na poziom glukozy we krwi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kawa a choroby wątroby. Zaskakujące odkrycie brytyjskich naukowców
Mleko
Kazeina, czyli zawarte w mleku i wszystkich produktach mlecznych białko, blokuje dobroczynne polifenole. Polifenole to flawonoidy, które występują m.in. w owocach, orzechach i zielonej herbacie. Można znaleźć je także w kawie. Jako antyoksydanty, polifenole działają przeciwnowotworowo. Wzmacniają także serce i obniżają ciśnienie krwi. Dodając więc mleko do kawy, nie skorzystamy z jej prozdrowotnych właściwości.
Mleko zawiera również laktozę, która nie zawsze jest przez nasz organizm dobrze tolerowana. W przypadku osób z nietolerancją laktozy, jej spożycie może wywołać przykre dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Warto więc zastąpić mleko krowie mlekiem roślinnym. W sklepach dostępne jest też mleko krowie bez laktozy, które w smaku nie różni się od standardowego mleka. Będzie ono dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie tolerują laktozy, a nie lubią roślinnych zamienników i nadal chcą cieszyć się znanym im smakiem kawy z mlekiem.
Syropy i inne słodkie dodatki
W wielu kawiarniach częstym dodatkiem do kawy są też różnego rodzaju syropy smakowe. Zawierają one mnóstwo cukru, tym samym niosąc ze sobą wszystkie negatywne konsekwencje jego spożycia, o których wspominaliśmy wyżej. Co więcej, często są one też naszpikowane polepszaczami i sztucznymi barwnikami, dlatego zdecydowanie lepiej jest ich unikać.