Trwa ładowanie...

Podlaskie specjały warte uwagi. Tego warto spróbować

Turyści poznają dany region, odwiedzając najbardziej charakterystyczne miejsca, jak też próbując lokalnych specjałów. Z pewnością nikt nie powinien narzekać na różnorodność smaków, które można odkryć, decydując się na urlop na Podlasiu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Podlaskie specjały warte uwagiPodlaskie specjały warte uwagiŹródło: Adobe Stock, fot: SHALYAPIN
d4ap1tr
d4ap1tr

Tatry mają swoje oscypki, Wielkopolska - rogale świętomarcińskie, miejscowości nad morzem - ryby prosto z morza, a Podlasie? Pod tym względem, ta części Polski, może pochwalić się naprawdę różnorodnymi smakami, dla których między innymi turyści tak chętnie odwiedzają ten właśnie region.

Z lokalnymi smakami, w przypadku Podlasia, można się spotkać tak naprawdę wszędzie - począwszy od restauracji, które się tu znajdują, jak i gospodarstwa agroturystyczne, które swoim gościom serwują lokalne potrawy, dbając o każdy szczegół. Wszystko jest oczywiście przygotowane na bazie podlaskich produktów. Nie powinno w związku z tym dziwić to, że turysta zachwycony smakiem, będzie chciał zabrać tutejsze produkty ze sobą, do swojego miejsca zamieszkania. I trzeba podkreślić, że na taki właśnie krok, decyduje się coraz większa grupa turystów.

Podlasie zachwyca na talerzu - jakich produktów i dań warto tu spróbować?

Województwo podlaskie to ta część kraju, którą warto odwiedzić, przede wszystkim ze względu na wspaniałe jeziora, niezwykle cenne zabytki i cerkwie, piękne parki narodowe i przede wszystkim smak. Planując urlop w tym regionie, turyści najczęściej wybierają te popularne, jak i mniej znane miejscowości, które mogą stanowić świetną bazę wypadową do podróży po całym województwie.

Świetną opcją mogą okazać się na przykład noclegi w Supraślu. Sama miejscowość znajduje się w pobliżu Białegostoku, a jej położenie sprawia, że do tych najpopularniejszych miejsc jest stąd co najwyżej 50 kilometrów. Również tu znajdziemy pewne elementy smaku, którymi może poszczycić się Podlasie. Są tatarskie restauracje, jak i lokalne produkty, z których słynie województwo podlaskie.

d4ap1tr

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sękacz – podlaski specjał

Regionalne potrawy w podlaskich restauracjach

Region Podlasia to pełna różnorodność, jeśli chodzi o potrawy, które są tu serwowane. Do tych najbardziej charakterystycznych, należy zaliczyć przede wszystkim: podlaskie kartacze, babka i kiszka ziemniaczana, zupa opieńkowa, pierogi białowieskie, kindziuk, czy sękacz. Każdy znajdzie tu takie danie, które będzie dostosowane do odpowiedniej diety, czy potrzeb. Co ważne, bezpośredni wpływ na tutejszą kuchnię mieli przede wszystkim Tatarzy, jak i ludność litewska oraz ruska. Podlaskie dania są proste, ale pyszne.

W kuchni podlaskie, co warto podkreślić, królują przede wszystkim potrawy z ziemniaków. Jeśli chodzi o napój, to warto tu spróbować buzę – lekki, musujący i orzeźwiający napój bezalkoholowy na bazie sfermentowanej kaszy jaglanej, z dodatkiem rodzynek. Idealny na upalny dzień.

d4ap1tr

Sery, wędliny, miody i mrowisko

Wiele do zaoferowania mają również podlaskie gospodarstwa agroturystyczne, które dokładają wszelkich starań, by każdy turysta był w pełni zadowolony. Niemal w każdym tego typu obiekcie, można będzie skosztować prawdziwych lokalnych wędlin. Większość właścicieli oferuje również miód ze swojej własnej pasieki, jak i produkty mleczne.

A skoro już o nich mowa, to warto podkreślić, że do najbardziej znanych podlaskich serów należą sery korycińskie, które są produkowane w tradycyjny sposób, na terenach pomiędzy Biebrzańskim Parkiem Narodowym i Puszczą Knyszyńską. Ich sekret tkwi przede wszystkim w dojrzewaniu i wytwarzaniu tradycyjnymi metodami z niepasteryzowanego mleka krowiego, z dodatkiem podpuszczki oraz soli.

Podlasie to również wiele możliwości, jeśli chodzi o coś słodkiego. Z pewnością każdy słyszał o sękaczu, ale mało kto wie, że wyjątkowym smakiem charakteryzuje się tu również mrowisko, czy Marcinek (ten rodzaj ciasta najczęściej można dostać w Białowieży). Mrowisko to nic innego, jak kopiec z warstw ciasta faworkowego, polany miodem, a na koniec posypany makiem i rodzynkami. Jest to przysmak charakterystyczny dla Litwinów, którzy w Polsce mieszkają w Sejnach i okolicy tego miasteczka.

d4ap1tr

Prawdziwy "duch puszczy"

Na sam koniec warto wspomnieć o rodzaju pewnego napoju, bez którego nikt nie wyobraża sobie wizyty na Podlasiu. Mowa tu oczywiście o Duchu Puszczy, który jest dostępny niemal wszędzie. To wysokoprocentowy napój o różnorodnych smakach - tradycyjny, malinowy, śliwkowy, żurawinowy i wiele innych i na pewno zaskakujących. To przysmak, który w pierwszej kolejności kojarzy się z wizytą na Podlasiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
d4ap1tr

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ap1tr
Więcej tematów