Pistacje w różnych odsłonach
To jedne z najzdrowszych orzechów. Chętnie jadamy je solo w ramach przekąski lub używamy do wyrobów cukierniczych. Mają silny aromat i charakterystyczny smak. Są tak popularne na całym świecie, że mają nawet własne święto - 26 lutego obchodzimy międzynarodowy dzień pistacji. Ze względu na wysoką cenę, pistacje to nadal produkt zaliczany do luksusowych. Mimo to warto po nie sięgać i okazjonalnie wykorzystać do deserów, przystawek, a nawet dań obiadowych.
To jedne z najzdrowszych orzechów. Chętnie jadamy je solo w ramach przekąski lub używamy do wyrobów cukierniczych. Mają silny aromat i charakterystyczny smak. Są tak popularne na całym świecie, że mają nawet własne święto - 26 lutego obchodzimy międzynarodowy dzień pistacji. Ze względu na wysoką cenę, to nadal produkt zaliczany do luksusowych. Mimo to warto po nie sięgać i okazjonalnie wykorzystać do deserów, przystawek, a nawet dań obiadowych.
Przysmak z Azji i Grecji
Orzeszki pistacjowe to jadalne pestki pochodzące z drzew z rodzaju pistacji. Rosną głównie na pograniczu Azji Mniejszej i Środkowej, ale ich plantacje można spotkać również na terenie Grecji. Otoczone są przez twardą łupinę, która w dojrzałych okazach pęka, uwidaczniając pestkę. W trakcie wzrostu zmienia się też kolor - początkowo zielone, nabierają lekko żółtawą, a nawet purpurową barwę. Zewnętrzna warstwa, wyglądająca jak brązowa skóra, odpada sama, ale można ją łatwo usunąć.
Zdrowe, ale kaloryczne
W ich składzie znajdziemy ponad 30 cennych dla zdrowia minerałów i witamin. Warto wyróżnić te grupy B, szczególnie witaminę B6, która uczestniczy w przemianie aminokwasów, jest niezbędna do tworzenia enzymów, hormonów i hemoglobiny. Ponadto jej odpowiednia dawka w organizmie reguluje ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na pracę serca, zapobiega odkładaniu się kamieni nerkowych i usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego. Pistacje zawierają również sporo błonnika (garść pokrywa w pełni dzienne zapotrzebowanie na ten składnik), który nie tylko usprawnia perystaltykę jelit, ale wypełnia nasz żołądek na dłużej i tym samym zmniejsza ochotę na podjadanie pomiędzy głównymi posiłkami. Spożywanie tych produktów poleca się w naturalnej profilaktyce chorób oczu, ponieważ zawarte w nich luteina i zeaksantyna odpowiadają za dobry wzrok i chronią m.in. przed zwyrodnieniem plamki żółtej.
Ze względu na fakt, że 100 g pistacji dostarcza aż 589 kcal, najlepiej jeść je z umiarem. W sklepach najczęściej spotkać możemy pistacje solone, co wpływa na ich kaloryczność, a jednocześnie dodaje do jadłospisu niepotrzebnych dawek sodu. Należy unikać też dużych worków z tym produktem, ponieważ tak przechowywane orzechy bardzo łatwo łapią pleśń i jełczeją, przez co nie nadają się do konsumpcji. Polecanym przez dietetyków wyborem będą pistacje niesolone, sprzedawane w osobnych paczuszkach.
Jak wykorzystać je w kuchni?
To produkt chętnie używany przez cukierników, ponieważ doskonale wzbogaci smak tortów, strucli czy makaroników. Pistacje to nieodłączny element baklawy, czyli popularnego tureckiego deseru. Posiekane nie tylko ładnie wyglądają, ale podkreślają smak ciasta filo przełożonego słodką masa. Orzeszki te można dodać również do muffinek lub przygotować na ich bazie czekoladowy krem do smarowania. Mogą urozmaicić smak sałatki z awokado, pomidorkami i rukolą lub masę do pasztetów.