Trwa ładowanie...
d16l9mr
08-03-2022 13:13

Pierogi ruskie. Robert Makłowicz rozwiewa wątpliwości

Przepis

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie restauracje, bary mleczne i garmażerki rozpoczęły bojkot ruskich pierogów, zmieniając ich nazwę na pierogi polskie, zwykłe lub ukraińskie. Ale czy takie działania są uzasadnione? Wbrew powszechnej opinii ich nazwa nie pochodzi od Rosji, ale Rusi Czerwonej, czyli historycznej krainy położonej na pograniczu dzisiejszej Małopolski i Ukrainy.

Temat ruskich pierogów poruszył również Robert Makłowicz. Podczas ubiegłorocznego spotkania z mieszkańcami Alwerni powiedział: - Jeśli mówimy o pierogach ruskich, to przypomina mi się dowcip z Kabaretu Olgi Lipińskiej: „Kto zamawiał ruskie? Nikt. Same przyszły". Pierogi ruskie to nie znaczy, że rosyjskie, lecz ukraińskie. Kiedyś nie było Ukrainy, tylko Ruś Kijowska. Trochę zapomnieliśmy pochodzenia słowa „ruskie". Poza tym - pierogi zna cały świat.

d16l9mr
3.9
(19 głosów)
Oceń:
Czas przygotowania:
Rodzaj kuchni:
Na ile osób:

4

adobe stock
Źródło: adobe stock
Składniki

Ciasto:

  • 1 kg mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 0,5 łyżeczka soli
  • 1,5-2 szklanki ciepłej wody

Farsz:

Przepis
  • Mąkę mieszamy z jajkami, solą i wodą i wyrabiamy na gładkie ciasto.
  • Cebulkę drobno siekamy i podsmażamy na maśle. Ziemniaki gotujemy, kiedy trochę przestygną dobrze ugniatamy tłuczkiem, a następnie miksujemy lub dokładnie mieszamy z serem i cebulką. Doprawiamy solą i pieprzem na ostro.
  • Ciasto po kawałku wałkujemy na około 2 mm i wykrawamy kółka. Tradycyjnie do wykrawania używało się szklanki, ale jako że technologia poszła do przodu możemy zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do wykrawania i lepienia pierogów.
  • Kółka odkładamy na bok, do tego co zostanie dodajemy nowego ciasta i wałkujemy ponownie. I tak, aż nic nam nie zostanie.
  • Do każdego kółka nakładamy farsz. Ilość farszu trzeba dobrać eksperymentalnie w zależności od wielkości kółek. Z oczywistych względów nie może go być za mało, ale też nie może być za dużo bo pierogi będą się rozpadać podczas gotowania. Gotowe pierogi najlepiej składować na czystej ściereczce, gdzie będą w szeregu oczekiwać na fazę ostatnią czyli gotowanie.
  • Pierogi wrzucamy na wrzącą osoloną wodę, czekamy, aż wypłyną i od tego momentu gotujemy około 3 minuty.
  • W kwestii podawania są dwie wiodące szkoły: szkoła cebulkowa i szkoła śmietanowa. W pierwszym przypadku do pierogów podajemy cebulkę podsmażoną na maśle, a w drugim przykrywamy pierogi śmietanową pierzynką.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pierogi ruskie. Robert Makłowicz rozwiewa wątpliwości
Kategoria przepisów
Rodzaj potrawy
Sposób przygotowania
Główne składniki

Podziel się opinią

9

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16l9mr
d16l9mr
d16l9mr
d16l9mr
Więcej tematów
d16l9mr