Trwa ładowanie...
d1o7p8j

Twaróg

Fotolia
Źródło: Fotolia

Twaróg czyli inaczej biały ser to produkt wytwarzany z mleka zaliczany do serów świeżych. Ma kremową lub lekko grudkowatą konsystencję.

Twaróg wykorzystywany jest w polskiej kuchni od lat. Można zrobić z niego farsz do ruskich pierogów, naleśników lub kluski leniwe. Jest składnikiem wielu past kanapkowych, zarówno na słono jak i słodko. Ser twarogowy to także główny składnik wielu pysznych serników.

Proces przygotowania twarogu polega na skwaszeniu mleka, a następnie stopniowym jego podgrzewaniu bez osiągnięcia temperatury wrzenia, ostudzeniu i odcedzeniu. Twaróg jest tym kwaśniejszy im później jest robiony, licząc od momentu kiedy mleko zakwasiło się i zgęstniało. Aby otrzymać słodki twarożek, należy przygotować ser w dniu, w którym mleko się skwasiło.

Jeśli twaróg jest bardzo miękki, wówczas zawiera za dużo serwatki. Z kolei zbity w grudki lub kaszkowaty świadczy o przegrzaniu skrzepu. Idealny ser tego typu ma gładką i zwartą konsystencję.

Twaróg jest produktem niskoenergetycznym, gdyż zawiera nie więcej niż 3–4 gramy węglowodanów w postaci złożonego cukru mlecznego – laktozy. składnikiem, dla którego powinniśmy regularnie spożywać twaróg jest bogactwo pełnowartościowego, łatwostrawnego i przyswajalnego białka. Jego udział w składzie suchej masy twarogu chudego wynosi ok. 80 proc., półtłustego ok. 67 proc, tłustego ok. 53 proc. Białko mleka – kazeina, zaliczane jest do białek pełnowartościowych.

Zawiera magnez, potas, cynk, a także witaminy A, D, z grupy B, a także E. Pośród nabiału twaróg zawiera najmniej wapnia.

Twaróg warto łączyć z produktami zbożowymi, gdyż w ten sposób uzupełnia się skład aminokwasów i w pełni umożliwiamy naszemu organizmowi wykorzystanie białka pochodzenia roślinnego. Najlepiej również wybierać twaróg pozbawiony dodatków. Smak białego sera można wzbogacić świeżymi ziołami (szczypiorkiem, koperkiem, pietruszką) lub miodem.

Twaróg można przygotować samodzielnie w domu, wykorzystując mleko świeże, pasteryzowane lub zsiadłe. Domowy twaróg to smaczny zamiennik sklepowych odpowiedników.

Przepisy

d1o7p8j
d1o7p8j
d1o7p8j
d1o7p8j
d1o7p8j
d1o7p8j
Więcej tematów
d1o7p8j