Piekielnie ostra papryczka. Co warto wiedzieć o habanero?
Papryczki habanero są niezwykle ostre i pikantne. Można je wykorzystać w kuchni do przygotowania ostrych potraw lub posadzić w doniczce dla ozdoby. Pomagają w leczeniu nowotworów, chorób układu krwionośnego i dolegliwości żołądkowych.
Habanero to gatunek bardzo pikantnej papryki. Jako przyprawę habanero dodaje się do sosów, zup i gulaszów.
Habanero – cechy charakterystyczne
Papryka habanero pochodzi z Ameryki Południowej. Uprawiana jest także w Chinach, Meksyku i na Karaibach. Niedojrzałe papryczki mają zielony kolor, natomiast dojrzałe mogą mieć barwę czerwoną, pomarańczową, żółtą lub brązową. Habanero są niezwykle ostre, ponieważ zawierają wysokie stężenie kapsaicyny. W skali Scoville'a (skali pikantności danej potrawy) ich ostrość wynosi 1000000–5000000. Papryczki habanero mają smak podobny do moreli, jednak większość ludzi nie może ich zjeść na surowo, dlatego najczęściej są dodawane do płynnych lub półpłynnych dań (sosów czy zup). Jedną z najbardziej ostrych odmian habanero jest Red Savina, uznawana obok Caroliny Reaper, za najostrzejszą paprykę na świecie.
Papryka faszerowana – pomysł na obiad
Habanero – właściwości zdrowotne
Kapsaicyna, która jest zawarta w gnieździe nasiennym papryczek habanero, pomaga w leczeniu raka. Niszczy komórki nowotworowe, nie naruszając zdrowych komórek. Osoby, u których został wykryty nowotwór, mogą pić miksturę z dodatkiem habanero i oleju lnianego. Kapsaicyna zawarta w papryczkach habanero obniża także poziom cholesterolu we krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów, ponieważ rozpuszcza fibryny (odpowiadające za tworzenie się zakrzepów). Poza tym, papryczki mają również działanie przeciwbólowe i oczyszczające, zapobiegając zatruciom pokarmowym. Zmniejszają także stężenie cholesterolu we krwi. Habanero przyspiesza również porost włosów i paznokci. Papryczki są także oksydantem, tzn. zmniejszają stopień utlenienia komórek.
Habanero – zastosowanie w kuchni
Papryczki habanero są tradycyjnym składnikiem kuchni brazylijskiej i peruwiańskiej. Habanero przyprawiane są dania płynne i półpłynne, ponieważ rozcieńczone ostre chilli zyskuje słodkawy smak. Z tego względu papryczki dodaje się do sosów, sals, past, gulaszów czy bigosów. Warto zrobić również ketchup z dodatkiem habanero. Popularną potrawą jest także lasagne habanero oraz xinxim – tradycyjna potrawa brazylijska z kurczakiem i krewetkami. Papryczkami można posypać także dania przygotowane z mięsem mielonym. Ciekawy smak uzyskuje habanero w połączeniu z kurczakiem. Warto przyrządzić zapiekankę z kurczakiem i papryką habanero, risotto z kurczakiem, habanero i dzikim ryżem albo zapiekankę.
Habanero – sałatki i słodkie desery
Habnero można dodać do sałatek warzywnych, mięsnych lub mięsno-warzywnych. Warto zrobić dżem truskawkowy z dodatkiem chilli lub przygotować sernik limonkowy z habanero. Osobom, które lubią eksperymentować w kuchni z ostrymi przyprawami, smakowałyby także pizza z ostrymi papryczkami habanero.