Parowar, szybkowar, wolnowar, kombiwar, które kuchenne urządzenie wybrać?
Choć w kuchni wielu Polek znajdziemy przynajmniej jedno tego typu urządzenie, to nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę z różnic pomiędzy tymi sprzętami. Dzięki nim przygotujesz potrawy na różne sposoby, które mogą przypaść ci do gustu.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Czytając poniższe porównanie dowiesz się, czym różnią się poszczególne sprzęty kuchenne, a także dobierzesz ten, który najlepiej sprawdzi się w twoim domu.
Parowar – szybko i bez tłuszczu
Urządzenie do przygotowywania potraw na parze to sprzęt, który najczęściej wybierają osoby dbające o linię. Urządzenie składa się z podstawki ze zbiornikiem na wodę oraz koszyczków na składniki. Podgrzana woda zmienia się w parę, która podgrzewa potrawy, jednocześnie nie ingerując w ich konsystencję i zawartość witamin. Kilka poziomów urządzenia pozwala na przygotowanie całego obiadu za jednym zamachem. Wystarczy włączyć urządzenie, nastawić timer i możesz zająć się czymś innym.
Gotowanie odbywa się bez dodatku tłuszczu i soli, którą posypujemy potrawy dopiero po przyrządzeniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dodać do gotowanych warzyw lub mięsa mieszankę ulubionych ziół. Czas przygotowywania posiłków na parze jest o wiele krótszy, niż w przypadku tradycyjnego gotowania, a to ze względu na wyższą temperaturę.
Wolnowar – bez pośpiechu
Wszelkiego rodzaju gulasze czy zupy wymagają gotowania na wolnym ogniu. By nie dopuścić do wrzenia, a tym samym rozpadania się jedzenia, warto wypróbować uniwersalny wolnowar. To urządzenie elektryczne składające się z kamionkowego garnka i przezroczystej pokrywki, które pozwala na duszenie potraw nawet przez kilka godzin bez nadzoru. Pozwoli na przygotowanie wyśmienitego bigosu, a nawet konfitur.
Stała temperatura i specjalne zabezpieczenia sprawiają, że nie musisz na bieżąco kontrolować tego, co dzieje się pod pokrywką. Przypalenie czegokolwiek w wolnowarze jest praktycznie niemożliwe. Długi czas gotowania sprawia, że potrawy stają się delikatne i wprost rozpływają się w ustach.
Szybkowar – błyskawiczny obiad
Pełni funkcję odwrotną do wolnowaru i działa zupełnie inaczej. Szczelny pojemnik wykorzystuje wzrost ciśnienia zachodzący w procesie gotowania do zwiększenia temperatury wrzenia wody, a tym samym przyspiesza gotowanie potraw. W związku z tym nie można kontrolować procesu gotowania bez przerwania go. Zawór bezpieczeństwa kontrolujący ciśnienie może narobić nieco hałasu, ponadto używając starszych modeli trzeba uważać na dobywający się z niego strumień pary. Szybkowar jest również jedną z funkcji nowoczesnych multicookerów.
Kombiwar – pół kuchni pod przykrywką
Kombiwary to uniwersalne rozwiązanie szczególnie dla posiadaczy małych kuchni. Urządzenie składające się z żaroodpornego naczynia i pokrywy z lampą halogenową łączy w sobie to co najlepsze w piekarniku, kuchence mikrofalowej, parowarze i grillu elektrycznym. Grzałka z termoobiegiem zapewnia równomierne przypieczenie potrawy, a zamontowany ruszt sprawia, że tłuszcz kapie na dno naczynia, zamiast zostawać w potrawie. To doskonały sprzęt dla osób, które dbają o linię, a nie chcą rezygnować z pieczonych potraw. Jako że naczynie jest mniejsze od standardowego piekarnika, pieczenie jest szybsze i wymaga mniej energii.
Wiele z tych urządzeń pomoże przygotować smaczne i zdrowe dania bez brudzenia kilku garnków i patelni. Osoby, które nie chcą spędzać kilku godzin na przygotowaniu posiłków mogą zdecydować się na jedno lub kilka z tych urządzeń i sprawić, by to maszyna przygotowała obiad.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.