Omlet, czyli pomysł na pożywny i pyszny posiłek - jak zrobić omlet krok po kroku?
Omlet to popularna potrawa przygotowywana z jajek z dodatkami. Można przyrządzać go na słodko i w wersji wytrawnej, a w zależności od sposobu przygotowania, omlet może być daniem zarówno na śniadanie, jak i na obiad. Jakie składniki są potrzebne do przygotowania omletu? Jak zrobić tą jajeczną potrawę?
Omlet – jakie składniki?
Najprostszy omlet przygotowuje się z kilku składników. Na jedną porcję potrzebne są:
- 2 jajka,
- łyżka mleka,
- łyżka masła,
- szczypta soli.
Przygotowanie omletu jest naprawdę proste i nie zajmuje wiele czasu. Jak przygotować podstawowy omlet krok po kroku?
1. Jajka umyć i wbić do miseczki lub głębokiego talerza. Dodać do jajek sól i mleko, roztrzepać porządnie, żeby napowietrzyć masę jajeczną.
2. Na patelni z nieprzywierającym dnem rozgrzać masło.
3. Na rozgrzaną patelnię wylać masę jajeczną i podgrzewać do momentu, aż jajko zacznie się ścinać na brzegach.
4. Gdy omlet będzie ścięty na brzegach podważać szpatułką ściętą masę, w taki sposób, żeby surowe jajko rozlewało się w kierunku brzegów.
5. W momencie, gdy omlet będzie całkowicie ścięty na brzegach, ale wciąż wilgotny w środku, złożyć go na pół i zdjąć z patelni.
Omlet można również przygotować nieco inaczej, smażąc go na obydwu stronach. Wtedy ważne jest, żeby przed przewróceniem jajka były ścięte od spodu, a jeszcze surowe były u góry omletu. Najłatwiejszą metodą na obrócenie omleta jest przełożenie go na talerz albo pokrywkę od patelni (surową stroną w kierunku talerza/pokrywki), a następnie zsunięcie z powrotem na patelnię.
Omlet – jak zrobić na słodko?
Słodki omlet na śniadanie można przygotować tak samo jak wytrwany, tylko dodać do niego mniej soli i odrobinę cukru, a następnie podać ze słodkimi dodatkami lub z owocami. Inny rodzaj omletu to omlet deserowy, znacznie bardziej puszysty i przypominający w konsystencji biszkopt. Żeby przygotować taki omlet, konieczne jest oddzielenie żółtek od białek i osobne ich ubicie. Poza tym, taki omlet smaży się dłużej i powoli, tak jakby przygotowywało się biszkopt.
Omlet – jakie dodatki?
Do jajek można dodać przeróżne składniki, które urozmaicą smak omletu. Do omletu na słono najczęściej dodaje się warzywa takie jak:
Z jajkami dobrze komponują się dodatki mięsne, na przykład szynka czy boczek, a także ser żółty albo pleśniowy. Ciekawy smak można uzyskać dodając do jajek wędzoną rybę, na przykład łososia albo owoce morza, takie jak krewetki. Dodatki można dorzucić do omletu na różnym etapie przygotowania potrawy. Można zacząć przygotowanie omletu od podsmażenia dodatków na maśle, a następnie zalać je jajkiem.
Dodatkowe składniki, które nie potrzebują wcześniejszego podsmażenia można pokroić bezpośrednio do masy jajecznej i razem z jajkami wylać na patelnię. Świeżego pomidora oraz ser najlepiej dodać pod koniec smażenia, żeby składniki tylko trochę się podgrzały. Po zdjęciu omleta z patelni można go jeszcze posypać po wierzchu świeżym szczypiorkiem, pietruszką albo innymi ziołami.
W wersji na słodko omleta podaje się z powidłami, marmoladą, dżemem, świeżymi owocami, jogurtem, słodkim twarożkiem albo sosem, na przykład czekoladowym albo karmelowym. Omlet deserowy można podawać z bitą śmietaną albo innym słodkim kremem.
Omlet – z czym jeść?
Oprócz zwykłego omleta z warzywami, wędliną i serem, wyróżnia się kilka charakterystycznych rodzajów omletu:
- Frittata – pochodzi z kuchni włoskiej, jest to omlet z dodatkami dodawanymi do surowych jajek, który smaży się z obydwu stron albo piecze w piekarniku.
- Tortilla – wbrew nazwie, nie chodzi o kukurydziane albo pszenne placki. Taką nazwą w Hiszpanii określany jest gruby omlet, przygotowywany z dużą ilością dodatków. Najbardziej popularny rodzaj to tortilla de patatas, czyli omlet, do którego dodaje się głównie ziemniaki.
- Omlet francuski – jest to najbardziej klasyczny i najprostszy omlet. Zwykle jest smażony na maśle tylko z jednej strony i nie zawiera dużej ilości dodatków. Poza tym, dodatkowymi składnikami najczęściej posypuje się gotowy omlet. Czasami do środka dodawany jest kozi ser.