Trwa ładowanie...
Wrząca Kuchnia
23-12-2013 09:02

Olej lniany

Jego lecznicze właściwości znali już mieszkańcy starożytnego Egiptu, szybko zaistniał również w medycynie dawnych Greków i Rzymian. Współcześnie nadal jest wysoko ceniony przez dietetyków i lekarzy, którzy zalecają przyjmowanie 2-3 łyżeczek dziennie tego specyfiku. Mowa o oleju lnianym, który dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych może zdziałać cuda.

Olej lnianyŹródło: Fotolia
d21x3o7
d21x3o7

Jego lecznicze właściwości znali już mieszkańcy starożytnego Egiptu, szybko zaistniał również w medycynie dawnych Greków i Rzymian. Współcześnie nadal jest wysoko ceniony przez dietetyków i lekarzy, którzy zalecają przyjmowanie 2-3 łyżeczek dziennie tego specyfiku. Mowa o oleju lnianym, który dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych może zdziałać cuda.

Olej lniany może być spożywany wyłącznie na zimno, zatem najczęściej podawany jest jako dodatek do sałatek i surówek. Po podgrzaniu niestety traci on sporo swych leczniczych właściwości. Jak więc wpływa na nasze zdrowie?

Korzyści dla zdrowia

O zdrowotnych korzyściach spożywania oleju lnianego można mówić długo. Praktycznie każdy narząd naszego organizmu może zyskać dzięki odpowiedniej dawce nienasyconych kwasów tłuszczowych. Korzystnie wpływają one na rozwój płodu, zatem olej z lnu szczególnie zalecany jest kobietom w ciąży. Jest też świetnym dodatkiem w diecie dzieci nadpobudliwych. Badania naukowe potwierdziły też jego skuteczność w terapii dzieci dotkniętych ADHD. Korzystnie wpływa także na zdrowie psychiczne dorosłych, którym może pomóc m.in. w stanach depresyjnych.

Olej lniany wzmacnia również naturalną odporność organizmu oraz korzystnie wpływa na układ rozrodczy. Kobietom pozwala zmniejszyć problemy związane z menstruacją oraz okresem menopauzy, panowie mogą dzięki niemu uniknąć problemów z prostatą. Może być również stosowany w chorobie wrzodowej oraz w chorobach jelit, gdyż działa osłonowo na cały układ pokarmowy. Zalecany jest również tym, którzy walczą z nadwagą i otyłością, gdyż wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Ta właściwość czyni go jednocześnie ulubionym tłuszczem kulturystów oraz sportowców. Dla nich największą zaletą przyjmowania codziennej porcji oleju lnianego jest szybszy proces przekształcania składników odżywczych na energię i przyspieszony wzrost mięśni. Ponieważ nienasycone kwasy tłuszczowe biorą udział w transporcie krwi, zwiększa się wytrzymałość organizmu, zaś po intensywnym wysiłku mięśnie szybciej się regenerują.

d21x3o7

Olej budwigowy

Wyjątkowo korzystną dla zdrowia odmianą oleju lnianego jest olej budwigowy. To on jest podstawą diety opracowanej przez dr Budwig. Najważniejszym produktem jest tu olej, z którego powstaje pasta serowa – miksowana następnie z twarogiem lub z chudym jogurtem. Olej ten wyróżnia się wysoką zawartością NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych). To olej nieoczyszczony, tłoczony na zimno, dzięki czemu jest on w stanie skuteczniej wspierać funkcjonowanie organizmu.

Podstawą diety dr Budwig są nienasycone kwasy tłuszczowe, które świetnie sprawdzają się w profilaktyce oraz leczeniu chorób nowotworowych. Mogą ją stosować również osoby zdrowe, które mogą być narażone na taki problem.

d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj