Nie warto wyrzucać skórek z owoców i warzyw. Mają one wiele zastosowań
Często pozbywamy się skórek z bananów czy ziemniaków, myśląc, że na nic nam się nie przydadzą. To jednak wielkie marnotrawstwo. Obierki z owoców i warzyw mają mnóstwo zastosowań w kuchni i podczas sprzątania. Do czego można wykorzystać skórki?
Skórka z banana
Skórką banana można...wypolerować buty! Wystarczy przetrzeć buty wewnętrzną stroną skórki.
Dzięki zawartości wielu mikroelementów takich jak fosfor i potas, skórki z tego owocu możemy wykorzystać także do sporządzenia organicznego nawozu do roślin.
Skórka z pomarańczy
Mole kuchenne szczególnie upodobały sobie suche produkty. Może zdarzyło wam się odkryć tych niechcianych gości w ryżu czy mące przyniesionej ze sklepu. Skórki z pomarańczy czy mandarynek doskonale poradzą sobie z molami spożywczymi. Okazuje się bowiem, że te owady nie tolerują zapachu cytrusów.
Obierki z ziemniaków
Z ziemniaczanych obierków możemy przygotować wyśmienite chipsy. Najlepiej dokładnie umyć ziemniaki jeszcze przed ich obraniem. Potem umieszczamy obierki na blaszce, polewamy oliwą, przyprawiamy i pieczemy około 8-10 minut. Tak przyrządzone chipsy są zdrowe, niskotłuszczowe i bardzo chrupiące.
Skórki z ziemniaków możemy wykorzystać również do domowych porządków. Wyczyścimy nimi na przykład lustro i usuniemy kamień z czajnika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gotowe kostki rosołowe. Zobacz co jesz, kupując je w sklepie
Skórka z ogórka
Skórki z ogórka skutecznie odstraszą wchodzące do domu mrówki. Jeśli macie u siebie mrówki, wystarczy położyć obierki w pobliżu miejsca, przez które owady dostają się do domu.
Skórka z cytryny
Wyrzucanie skórek z cytryny, to spory błąd. Warto przygotować kandyzowaną skórkę z cytryny, która wzbogaci smak ciast, deserów, a nawet lodów.
Skórka z cytryny przyda się też do wyczyszczenia czajnika czy kabiny prysznicowej. Jeśli nieco ja wysuszymy i dodamy do pojemnika z cukrem, zapobiegnie ona też jego brylowaniu.
Obierki z jabłka
W skórce jabłka kryje się całe mnóstwo witamin i mikroelementów. Jest ona skarbnica flawonoidów, które zapobiegają rozwojowi Alzheimera i choroby Parkinsona. Zwalczają też zły cholesterol, dzięki czemu pomagają zapobiec miażdżycy. Skórka tego owocu zawiera również mnóstwo błonnika, który wspomaga pracę układu trawiennego.
Aby nie marnować wszystkich cennych składników zawartych w skórce, można wykorzystać je do przyrządzenia koktajlu. Taki napój to bomba witaminowa, a smak i struktura skórki nie są nawet wyczuwalne.