Trwa ładowanie...

Nie wolno zalewać patelni wodą. Zobaczcie dlaczego

Namaczanie lub zalewanie patelni wodą, to skuteczny sposób na pozbycie się uporczywych, przywartych do patelni resztek jedzenia. Ta metoda może jednak negatywnie wpłynąć na stan patelni. Sprawdźcie, kiedy z niej zrezygnować.

Dlaczego nie powinno się zalewać patelni wodą?Dlaczego nie powinno się zalewać patelni wodą?Źródło: Adobe Stock, fot: Stepan Vasylyshyn
d1bjxpi
d1bjxpi

Dlaczego nie powinniśmy zalewać patelni wodą?

Zalanie gorącej patelni zimną wodą może spowodować, że naczynie nieznacznie odkształci się, a jego powierzchnia zacznie pękać. W przypadku patelni teflonowych pozbywamy się w ten sposób warstwy, dzięki której produkty, które smażymy, nie przywierają do dna.

Zimnej patelni nie wolno zalewać także gorącą wodą. Może prowadzić to bowiem do korozji, a w efekcie do powstania rdzy na powierzchni patelni. Szczególnie narażone na rdze są patelnie żeliwne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oczyszczające działanie buraka. Pomaga w walce z trądzikiem

Jeżeli chcecie namoczyć patelnię, aby móc łatwiej pozbyć się przypalonego do dna jedzenia, zalejcie schłodzoną już patelnie zimną wodą. Ważne, aby proces namaczania nie trwał długo. Dziesięć minut namaczania powinno pomóc w odmoczeniu przywartego jedzenia, nie prowadząc przy tym do rdzewienia patelni. Dla wzmocnienia efektu możecie dodać też kilka kropel płynu do naczyń.

d1bjxpi

Długiego namaczania powinniśmy unikać również ze względu na zagrożenie drobnoustrojami. Ciepła woda w kontakcie z resztkami jedzenia sprzyja bowiem rozwojowi i namnażaniu się bakterii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bjxpi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bjxpi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj