Nie wolno zalewać patelni wodą. Zobaczcie dlaczego
Namaczanie lub zalewanie patelni wodą, to skuteczny sposób na pozbycie się uporczywych, przywartych do patelni resztek jedzenia. Ta metoda może jednak negatywnie wpłynąć na stan patelni. Sprawdźcie, kiedy z niej zrezygnować.
Dlaczego nie powinniśmy zalewać patelni wodą?
Zalanie gorącej patelni zimną wodą może spowodować, że naczynie nieznacznie odkształci się, a jego powierzchnia zacznie pękać. W przypadku patelni teflonowych pozbywamy się w ten sposób warstwy, dzięki której produkty, które smażymy, nie przywierają do dna.
Zimnej patelni nie wolno zalewać także gorącą wodą. Może prowadzić to bowiem do korozji, a w efekcie do powstania rdzy na powierzchni patelni. Szczególnie narażone na rdze są patelnie żeliwne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oczyszczające działanie buraka. Pomaga w walce z trądzikiem
Jeżeli chcecie namoczyć patelnię, aby móc łatwiej pozbyć się przypalonego do dna jedzenia, zalejcie schłodzoną już patelnie zimną wodą. Ważne, aby proces namaczania nie trwał długo. Dziesięć minut namaczania powinno pomóc w odmoczeniu przywartego jedzenia, nie prowadząc przy tym do rdzewienia patelni. Dla wzmocnienia efektu możecie dodać też kilka kropel płynu do naczyń.
Długiego namaczania powinniśmy unikać również ze względu na zagrożenie drobnoustrojami. Ciepła woda w kontakcie z resztkami jedzenia sprzyja bowiem rozwojowi i namnażaniu się bakterii.