Nawłoć. Popularny chwast o leczniczych właściwościach
Nawłoć pospolita rośnie w Polsce wszędzie. To roślina bez wymagań glebowych, uznawana powszechnie jako chwast. Porasta mało atrakcyjne miejsca, bo spotkać ją można na dzikich nieużytkach, w zaroślach i na łąkach.
Nawłoć, zwana "polską mimozą", jest rośliną o charakterystycznych żółtych kwiatach, które obficie porastają długie łodygi. Zakwita późnym latem i utrzymuje kwiatostany jeszcze w październiku. Nawłoć rośnie dziko w Europie i Azji. Może być także uprawiana w ogrodach i jest niewątpliwie rośliną ozdobną.
Nawłoć - zastosowanie
Jest znana w medycynie ludowej. Odpowiednio wykorzystywana nawłoć dobrze wpływa na kondycję całego organizmu. Z nawłoci przygotowuje się nalewki i napary, które wspomagają leczenie wielu dolegliwości. Można je także stosować zewnętrznie w leczeniu chorób skórnych. Kąpiele z nawłoci bardzo korzystnie wpływają na stan naskórka i mięśni.
Właściwości lecznicze wykazuje również miód z kwiatów polskiej mimozy, który zwiększa odporność i niweluje infekcje. Poza tym roślina działa moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz łagodzi przeziębienie i grypę.
5 prostych przepisów z pokrzywą. Poznaj jej walory kulinarne
Napar z nawłoci ma właściwości odtruwające i oczyszcza układ trawienny. Ma działanie żółciopędne. Pomaga przy gorączkach, biegunkach i różnego rodzaju bólu. Wspomaga leczenie zapalenia stawów, pęcherza, kamieni nerkowych i reumatyzmu. Wspomaga usuwanie zbędnych dla organizmu metabolitów, kwasu moczowego, amoniaku i chlorku sodu. Ma działanie uspokajające. Stosuje się ją w chorobach żylaków i miażdżycy. Natomiast syrop z nawłoci wzmacnia naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.
Nawłoć stosowana zewnętrznie w formie okładów, dezynfekuje skórę, przyspiesza gojenie ran i siniaków. Leczy także skórę trądzikową i łojotokową. Zawiera liczne antyoksydanty, dlatego również odmładza skórę.
Przeciwwskazania używania nawłoci - przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby z przewlekłą niewydolnością nerek.
Ta pospolita roślina ma tak wiele korzystnych właściwości, że warto włączyć ją do domowej apteczki i sięgać przy różnych dolegliwościach, ale także stosować ją do pielęgnacji.
Nalewka z nawłoci pospolitej
Składniki:
- 100 g ziela nawłoci
- 400 ml alkoholu 40 proc.
Przygotowanie:
- Nawłoć oczyszczamy, tniemy na małe kawałki i wkładamy do wyparzonego słoja. Alkohol mocno podgrzewamy i zalewamy nim nawłoć.
- Zakręcamy słój i odstawiamy miksturę na dwa tygodnie.
- Potem filtrujemy przez gazę lub papierowy filtr kawowy, zlewamy do butelki i pijemy 1 kieliszek nalewki dziennie. Na zdrowie!
Napar z nawłoci
Składniki:
- 2 łyżeczki suszonej lub świeżej nawłoci
- 1 szklanka gorącej wody
Przygotowanie:
- Nawłoć zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na 15 minut.
- Pijemy 2 szklanki dziennie. Napar można stosować na skórę.