Najsmaczniejsze letnie grzyby. Właśnie zaczął się sezon na kurki
Kurki, a właściwie pieprzniki jadalne, to jedne z pierwszych grzybów - pojawiają się w polskich lasach już wczesnym latem. Wyróżnia je intensywny, pomarańczowo-żółty kolor i fakt, że naprawdę rzadko trafiają się okazy robaczywe.
Kurki – kiedy zaczyna się sezon
Kurki występują głównie w lasach iglastych, już od czerwca aż do października. Rosną po kilkanaście sztuk obok siebie i bardzo łatwo dostrzec je w ściółce. Mają charakterystyczną barwę od jasnożółtej do pomarańczowej, dzięki której ciężko pomylić kurki z innymi grzybami. Kapelusz stanowi natomiast całość z nóżką.
Kurki są trwałe, a robaki ich nie lubią (stąd porównanie tych grzybów do borowików). Niejadalnym odpowiednikiem kurek są lisówki pomarańczowe, fałszywe kurki, o gęstszych blaszkach i ciemniejszych owocnikach, które na szczęście nie wykazują silnych właściwości trujących.
Kurki – właściwości odżywcze
Grzyby te składają się głównie z wody i są niskokaloryczne (100 g zawiera zaledwie 32 kcal). Kurki zawierają śladowe ilości witaminy B1, C, PP i E, a także niewiele składników mineralnych, takich jak cynk, wapń, fluor, jod czy potas).
Prosty trik na kurki. Zapomnij o piasku zgrzytającym w zębach
Tak jak inne grzyby, kurki są ciężkostrawne. Winowajcą jest chityna, czyli rodzaj błonnika, dzięki któremu grzyb jest sztywny, a jednocześnie trudny do strawienia. Dlatego specjaliści ds. żywienia radzą, aby nie spożywać kurek przed snem, a po konsumpcji w trakcie dnia wypić szklankę mięty, która wspomoże procesy trawienne.
Kurek nie powinno podawać się również dzieciom oraz osobom starszym skarżącym się na dolegliwości związane z układem pokarmowym.
Kurki – jak oczyścić
Nie ma nic gorszego niż ziarenka piasku skrzypiące w zębach. Jak więc oczyścić kurki, by raz na zawsze pożegnać ten problem? Wystarczy, że włożymy grzyby do dużej miski, posypiemy je solą (wystarczy jedna łyżka) i zalejemy wrzątkiem. Po kilku sekundach grzyby będą pływać po powierzchni, a zanieczyszczenia opadną na dno naczynia. Czynność powtarzamy kilka razy, do momentu, aż woda, w której płuczemy kurki będzie czysta.
Pamiętajmy, by nie moczyć grzybów zbyt długo, ponieważ stracą smak i aromat. Innym sposobem na oczyszczenie kurek jest ręczne usunięcie większych zanieczyszczeń. Następnie lekko zwilżone grzyby posypujemy obficie mąką. Rękoma obtaczamy dokładnie, aby proszek pokrył każdą kurkę. Na koniec opłukujemy i grzyby są gotowe do wykorzystania.
Kurki – jak przyrządzić i smażyć
Smażone kurki to jeden z najpopularniejszych sposobów ich podawania. Aby dobrze je przygotować, należy wcześniej oczyszczone grzyby włożyć na rozgrzaną patelnię z rozpuszczonym masłem. Powinno się je smażyć ok. 15 minut na małym ogniu. Warto pamiętać, że sól trzeba dodać na samym końcu. Podczas smażenia można także dodać do nich odrobinę wina, śmietany lub jajko. Smażone kurki zazwyczaj podawane są ze świeżo posiekaną natką pietruszki lub szczypiorem.
Kurki najczęściej lądują w jajecznicy lub są dodawane do omletów. Można użyć ich również do farszu na pierogi lub krokiety. Dzięki wyjątkowemu aromatowi sprawdzą się także w formie sosów, zupy i dodatku do letnich sałatek. Doskonale komponują się z serami i bobem.
Kurki – jak mrozić, by nie były gorzkie
Częstym problemem występującym podczas mrożenia kurek jest ich gorzki smak. Jak się przed tym przestrzec? Przed włożeniem do zamrażalnika możemy zblanszować kurki lub przygotować je na parze. Można je także podsmażyć lub poddusić. Dzięki wysokim temperaturom pozbędziemy się gorzkiego posmaku. Warto pamiętać, że do mrożenia powinniśmy używać specjalnych worków lub pojemników. W takiej formie możemy przygotowywać grzyby nie dłużej niż 6 miesięcy.
Jajecznica z kurkami – przepis
Składniki:
- 300 g kurek,
- cebula albo 2-3 dymki ze szczypiorkiem,
- 100 g wędzonego boczku,
- 8 jajek,
- 3-4 łyżki śmietany,
- 2-4 ząbki czosnku,
- sól i świeżo mielony pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Na rozgrzaną patelnię wrzucić pokrojony w kostkę lub paseczki boczek, podsmażyć aż się wytopi i zrumieni.
- Dodać posiekaną cebulkę, zeszklić. Następnie dodać kurki i smażyć ok. 10-15 minut, na mniejszym ogniu, aż zmiękną.
- Jajka wybić do miski, dodać śmietanę, przeciśnięty przez praskę czosnek (ilość wedle uznania), dobrze roztrzepać, przyprawić solą i pieprzem, wylać na kurki.
- Smażyć aż całość się zetnie.
- Podawać posypaną obficie szczypiorkiem, najlepiej z ciemnym pieczywem. Można zrezygnować z boczku i usmażyć całość na maśle.