Najlepsze dania z naleśników
Naleśniki to niesamowite danie, które świetnie sprawdza się zarówno na słodko, jak i na wytrawnie. W połączeniu z masą z serków mascarpone z powodzeniem zastąpi nawet tort, a z mięsem i warzywami będzie pożywnym daniem obiadowym. Chcecie zobaczyć, co jeszcze można wykombinować z naleśników? Poznajcie nasze pomysły.
Naleśniki na słodko
Standardowe naleśniki z dżemem albo twarożkiem ze śmietaną już wam się trochę przejadły? Wypróbujcie nieco innych wersji naleśników na słodko.
Naleśniki z nadzieniem śmietankowo-czekoladowym
Robimy standardowe naleśniki bez dodatku cukru, ale tajemnicą jest tu wyjątkowe nadzienie. Ubijamy na sztywno 2 szkl. zimnej śmietanki 30%. Ciągle miksując, dodajemy do niej 1/3 szkl. cukru pudru, 1 łyżeczkę cynamonu, szczyptę gałki muszkatołowej, a następnie 1 szkl. ricotty oraz 1 tabliczkę gorzkiej czekolady startej na tarce o dużych oczkach. Miksujemy wszystkie składniki aż masa będzie jednolita i puszysta. Krem wykładamy na naleśniki, które potem składamy na pół, posypujemy cukrem pudrem albo polewamy ulubioną polewą.
Naleśnikowe tiramisu
W pierwszej kolejności przygotowujemy masę, gdyż będzie musiała się ona dobrze schłodzić przed nakładaniem jej na naleśniki. Miksujemy ze sobą 400 g mascarpone, 400 g serka śmietankowego, 80 g brązowego cukru, 30 ml espresso oraz 20 ml ekstraktu malinowego. Gdy krem będzie gęsty i puszysty, odstawiamy go do lodówki na 2 godziny.
Nie wyrzucaj obierków z ziemniaków. Zobacz, co możesz z nich przygotować
Przygotowujemy zwykłą masę na naleśniki, ale z dodatkiem kakao. Smażymy z obu stron na patelni. Następnie z ułożonego stosu wycinamy środkową część naleśników i odkładamy ją. Pozostałe układamy w tortownicy, przekładając zimnym kremem, tak aby środek pozostał pusty. Wierzch powstałego torciku posypujemy startą połową tabliczki białej czekolady i dekorujemy świeżymi malinami. W otwór w środku wkładamy pojemnik z ubitą śmietaną.
Naleśniki z bananami i masą kajmakową
Na patelni smażymy naleśniki. Przygotowujemy masę. Miksujemy ze sobą 350 g masy kajmakowej i 200 g serka mascarpone. Na naleśniku rozprowadzamy powstałą masę, a na niej układamy plasterki banana. Naleśnik zwijamy w rulon i układamy go na talerzu. Dekorujemy według własnego uznania, np. bitą śmietaną i musem truskawkowym.
Naleśniki na wytrawnie
Naleśniki to nie tylko potrawa deserowa. Pewnie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie na naleśnikach robi się np. krokiety. Jednak czy próbowaliście zapiekanek naleśnikowych? Są naprawdę pycha! Wybierzcie jakąś dla siebie i róbcie – bo dlaczego by nie?
Zapiekanka naleśnikowa z kurczakiem i szpinakiem
Przygotowujemy tradycyjne naleśniki, a następnie przystępujemy do robienia farszu. 10 dag sera sałatkowego typu feta kroimy w kostkę. 1 niewielką cebulę siekamy, a 2 ząbki czosnku kroimy w cienkie plasterki. Na patelni rozgrzewamy ok. 4 łyżki oleju. Wrzucamy na to cebulę, którą oprószamy solą i szklimy przez ok. 2-3 minuty. Następnie dodajemy do niej czosnek, 50 dag mięsa mielonego drobiowego oraz ½ szkl. rodzynek. Smażymy, ciągle mieszając, aż mięso całkowicie zmieni kolor. Przyprawiamy 1 łyżeczką kolendry mielonej, ½ łyżeczki mielonego kminku, ½ łyżeczki ostrej mielonej papryki, solą oraz sporą ilością pieprzu. Do tego wszystkiego dorzucamy 30 dag świeżego lub mrożonego szpinaku. Smażymy i mieszamy do momentu aż szpinak nabierze intensywnego zielonego koloru. Całość zdejmujemy z ognia i wtedy dodajemy ser typu feta. Wszystko mieszamy i odstawiamy.
Robimy sos pomidorowy. Zawartość puszki pomidorów przekładamy do garnka. Dodajemy po 1 łyżeczce cukru, oregano i bazylii. Przyprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy tak przez kilka minut na średnim ogniu, aby sos nieco zgęstniał.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Naleśniki nadziewamy, posypując masę łyżką startego sera, i zwijamy je w rulony. Układamy w nasmarowanym olejem naczyniu żaroodpornym lub ceramicznym do pieczenia. Całość polewamy sosem pomidorowym i posypujemy startym żółtym serem w ilości ok. 20 dag. Zapiekamy bez przykrycia przez ok. 20 minut.
Naleśniki z piersią kurczaka pod serową poduszką
3 piersi z kurczaka pieczemy w piekarniku przez ok. 20 minut. Następnie dzielimy je na mniejsze kawałki. W misce łączymy ze sobą kurczaka, 200 g serka śmietankowego, pęczek posiekanej natki pietruszki, 10 pokrojonych pomidorków koktajlowych oraz 150 g kukurydzy z puszki. Powstały farsz nakładamy na wcześniej usmażone naleśniki i zwijamy je w sakiewki. Nadziane naleśniki umieszczamy w ceramicznej formie do pieczenia. Rozprowadzamy na nich serek śmietankowy, a na wierzchu układamy plastry żółtego sera. Wszystko zapiekamy przez ok. 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Opcjonalnie zapiekane naleśniki z farszem mięsno-porowym
W przypadku tego dania ciasto na naleśniki robione jest nieco inaczej, gdyż z 2 szklanek mleka, 2 jajek, opakowania cebulowej zupy w proszku, 20 dag mąki, 1 łyżki kwaśnej śmietany oraz natki pietruszki. Mleko ubijamy z jajkami oraz śmietaną. Do masy dodajemy zupę w proszku oraz mąkę w ilości takiej, by konsystencja ciasta była w sam raz do smażenia naleśników. Na końcu dodajemy posiekaną natkę. Naleśniki smażymy na patelni, a następnie nadziewamy farszem przygotowanym na bazie mięsa i warzyw.
Zagotowujemy w garnku 200 ml wody i wrzucamy do niej pokrojone w talarki 2 duże pory. Gotujemy je przez ok. 10 minut, a następnie wlewamy do nich 1 szkl. śmietanki kremówki oraz dodajemy 2-3 łyżki zasmażki. Zagotowujemy i zestawiamy z ognia. 30 dag wieprzowego mięsa mielonego podsmażamy na patelni. Dodajemy pokrojoną w paski zieloną paprykę, a następnie mieszamy wszystko razem z porami na śmietanie i doprawiamy do smaku. Jeśli farsz jest zbyt rzadki, dorzucamy więcej zasmażki. Naleśniki podajemy z gorącym nadzieniem, ale można je też ułożyć w naczyniu żaroodpornym, posypać startym żółtym serem i zapiec.
Naleśniki są tak uniwersalne, że można je jadać na najróżniejsze sposoby. Szczególnie smaczne są właśnie w postaci zapiekanek albo na słodko z dodatkiem bitej śmietany i owoców. Przygotowując dania z naleśnikami w roli głównej, możemy popuścić wodze fantazji.