Najczęściej podrabiana wędlina. Jak się nie dać oszukać?
Salami to jedna z najdroższych wędlin na świecie. Jest uwielbiana przez mieszkańców regionu śródziemnomorskiego, ale także w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Wbrew obiegowej opinii wcale nie przygotowuje się jej z oślego mięsa. Ze względu na swą cenę salami jest też najczęściej "podrabianą" wędliną. Co warto o nim wiedzieć, żeby nie nadziać się na fałszywkę?
Salami – skład
Oryginalne salami to długodojrzewająca kiełbasa z charakterystycznym, pleśniowym nalotem na skórce. Przygotowuje się ją z różnego rodzaju mięs. Jednak wbrew powszechnemu osądowi bardzo rzadko wykorzystuje się w tym celu mięso ośle. Z czego zatem jest salami? Najczęściej w skład salami wchodzi wieprzowina, wołowina, baranina i dziczyzna. Do mięsa dodaje się drobno pokrojoną słoninę i przyprawy.
Kiełbasa salami funkcjonuje w kilku rodzajach. Ta zrobiona z mięsa oślego to Salame de Asino. Możemy też znaleźć salami w serze, zwykle parmezanie, pieprzu czy salami w wersji pepperoni.
Włoskie odmiany salami to przede wszystkim:
- Salami Cacciatora (najpopularniejsza w całych Włoszech niewielka kiełbaska), Salami di Felino (pochodzące z okolic Permy o charakterystycznym, nieregularnym kształcie i chropowatej skórce),
- Finacchiona (zawierające nasiona kopru, dzięki czemu jest specyficznie ziołowe i o intensywnym smaku).
- Odważną propozycją kulinarną jest Soppressata di Calabria, czyli salami przyrządzane z mielonego, chudego mięsa z głowy świni, połączonego z przyprawami, słoniną i winem.
Domowa wędlina w słoiku
W Polsce może znaleźć też salami węgierskie, czyli kiełbaskę zrobioną z drobno rozdrobnionym mięsem i charakterystycznym, białym nalotem pleśni. Najpierw jest wędzone, a następnie bardzo długo dojrzewa w specyficznym mikroklimacie.
Kupując salami w sklepach spożywczych, trzeba jednak uważać, ponieważ jest to jedna z najczęściej podrabianych wędlin na świecie. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na to, czy finalna waga produktu jest mniejsza niż waga składników, jakich użyto do produkcji. Salami bowiem traci część masy w procesie dojrzewania. Przyjrzyjmy się też składowi: salami nie powinno zawierać konserwantów, barwników i aromatów.
Salami – kalorie
Najczęściej salami zawiera mieszankę mięsa wieprzowego i wołowego z przewagą wieprzowiny. Mimo to salami kalorii ma nieco więcej niż wędliny wieprzowe. Dla porównania: w 100 g salami jest ok. 350–425 kalorii, a w 100 g chudej szynki wieprzowej – tylko 177 kalorii. Wartość kaloryczna salami zmienia się w zależności od rodzaju tej wędliny. I tak salami z parmezanem ma ok. 20 kalorii w plasterku, a taka sama ilość salami z pieprzem dostarczy nam 25 kalorii.
Niestety salami nie jest ulubieńcem dietetyków. Ze względu na duża kaloryczność, obecność cholesterolu, tłuszczów nasyconych i solidną dawkę soli w składzie, zaleca się, żeby salami raczyć się rzadko. Najlepiej w formie dodatku do warzyw i sałatek.
Salami – zastosowanie
Najbardziej lubimy plastry salami dodawać do kanapek. Często też salami jest wykorzystywane w charakterze imprezowej przekąski i ląduje na stole np. w postaci koreczków. Oczywiście, salami jest równie popularne jako dodatek do pizzy. Warto dodawać tę oryginalną w smaku wędlinę do sałatek, ale pamiętając, że jest dosyć słona.