Odwodnienie organizmu – sygnały. Co pić i jeść, kiedy jest się odwodnionym?
Woda stanowi ok. 60-70 proc. masy dorosłego ludzkiego ciała. Bez niej życie byłoby niemożliwe. Nic więc dziwnego, że w momencie, kiedy mamy jej za mało, nasz organizm zaczyna dawać nam sygnały. Nie należy ich lekceważyć, ale uzupełnić braki, by nie doprowadzić do poważniejszych powikłań.
Jak rozpoznać, że organizm się odwadnia?
Ludzie bardzo często uzupełniają płyny dopiero wtedy, gdy chce im się pić lub czują suchość w ustach. Tymczasem powinniśmy pić wodę jak najczęściej w ciągu dnia, nawet gdy jeszcze nie odczuwamy pragnienia. Dlaczego? Bo pragnienie jest już pierwszym symptomem odwodnienia.
Kolejnym objawem jest senność i zmęczenie. Ta oznaka nie sugeruje jednoznacznie nadmiernej utraty wody, dlatego łatwo ją zbagatelizować. Tak samo dzieje się w przypadku pojawienia się bólu głowy, problemów z koncentracją i rozdrażnienia. Zawsze można te objawy zrzucić na karb stresu czy niewyspania, tymczasem równie dobrze mogą one świadczyć o zbyt małej ilości wody w diecie.
Bardzo ważnym wykładnikiem odwodnienia jest zmiana w ilości i kolorze oddawanego moczu. Zazwyczaj staje się go zdecydowanie mniej i jest znacznie ciemniejszy. Dzieje się tak dlatego, że organizm chce maksymalnie ograniczyć utratę wody, dlatego nerki kondensują mocz. Należy pamiętać, że kolor moczu może ulegać zmianie również w wyniku spożywanego jedzenia lub zażywania leków.
5 dodatków do wody, które odmienią jej smak
Jeśli nasza skóra traci elastyczność, jest to poważny sygnał świadczący o odwodnieniu. Skóra aż w 30 proc. składa się z wody, więc każdy jej brak łatwo na niej zauważyć. Jeśli złapiesz palcem wskazującym i kciukiem skórę, a potem ją puścisz, natychmiast odzyskuje swój kształt. W momencie odwodnienia, zajmuje jej to pół sekundy albo nawet dłużej.
Objawy odwodnienia początkowo są niewielkie i mało uciążliwe. Jeśli jednak nie zwrócimy na nie uwagi, mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, gorączkę, drgawki, a nawet utratę przytomności, niewydolność narządów czy ostatecznie – śmierć.
Co pić i jeść w przypadku odwodnienia oraz aby zapobiegać jego pojawieniu się?
Leczenie odwodnienia w pierwszej kolejności polega na uzupełnieniu niedoborów wody oraz zapobieżeniu dalszej jej utracie. Nie chodzi o szybkie wypicie dużej ilości płynów, ale o systematyczne dostarczanie wody do organizmu mniejszymi łykami.
Przy łagodnym stopniu odwodnienia należy pić wodę lub herbatę, ale bez dodatku cukru. Sprawdzą się herbatki ziołowe i rozcieńczone soki. Można też zastosować ORS (Oral Rehydration Salts), czyli doustną terapię nawadniającą.
Z pewnością nie zaszkodzi podawanie elektrolitów, płynnych pokarmów (zup, płatków na wodzie) albo też jedzenie słonych przekąsek (paluszków, chipsów, krakersów), które pomogą uzupełnić straty sodu.
W poważniejszych przypadkach konieczna może okazać się hospitalizacja i podłączenie do kroplówki.
Najlepiej w ogóle nie dopuścić do odwodnienia, dlatego należy pić jak najwięcej wody w ciągu dnia – często, ale niewielkimi łykami. Jest to szczególnie ważne w trakcie upałów i podczas aktywności fizycznej, a także w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak zatrucie pokarmowe, biegunka, gorączka.
Oto kilka rad, by uniknąć odwodnienia:
- Pij 2-2,5 l wody dziennie.
- Zawsze zabieraj ze sobą butelkę wody.
- Nie przebywaj na pełnym słońcu w godzinach południowych.
- W czasie upałów unikaj picia alkoholu, kawy, energetyków i słodkich gazowanych napojów.
- Jedz zupy.
- Sięgaj po owoce i warzywa bogate w wodę, np. arbuza, melona, winogrona, cytrusy, truskawki, ogórki, pomidory.
- Pij więcej, jeśli spędzasz aktywnie czas.
Organizm ludzki potrzebuje wody, aby prawidłowo funkcjonować. Każda nasza aktywność sprawia, że zużywa jej więcej. Należy więc codziennie dbać o odpowiednie nawodnienie, nie czekając na sygnały sugerujące braki wody.