Liście laurowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie
Liście laurowe to suszone liście wawrzynu szlachetnego występującego przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego. W kuchni nadają aromatu sosom, zupom i zalewom, a w kwestii zdrowia łagodzą suchy kaszel, uśmierzają bóle reumatyczne i usuwają łupież. Lecznicze właściwości liści laurowych znane były już w starożytnej Grecji, gdzie nadano im również wymiar symboliczny – miały zapewnić opiekę bogów i chronić przed złem.
Liście laurowe – wartości odżywcze
Liście laurowe zawierają wiele ważnych dla naszego zdrowia związków chemicznych, witamin i minerałów. Są przede wszystkim źródłem wapnia, magnezu i potasu. Liście laurowe zawierają też sód, błonnik i żelazo. Oprócz tego są bogate w witaminy: A, D, B6 i B12. Przyprawa ta zawiera również wiele związków lotnych, takich jak mircen, beta-pinen czy linalol , które posiadają właściwości przeciwzapalne, antyutleniające, polepszają trawienie i przeciwdziałające powstawaniu nowotworów. Świeże liście laurowe to także źródło witaminy C oraz kwasu foliowego.
Liście laurowe – właściwości
Liście laurowe mają właściwości wiatropędne, wykrztuśne, napotne, oczyszczające, a także przeciwwirusowe. Dzięki swoim wartościom odżywczym działają pozytywnie na układ pokarmowy ułatwiając trawienie. Liście laurowe wspomagają również apetyt, działają kojąco na bóle kolkowe oraz wrzody w żołądku. Są świetnym lekarstwem na kaca i zatrucia pokarmowe, pomagają także przy zaburzeniach odżywiania (na przykład anoreksji).
Olejek laurowy podczas inhalacji działa kojąco na dolegliwości zatok, a w formie podstawowej pomaga w leczeniu schorzeń skórnych: grzybicy stóp, łupieżu czy łuszczycy. Poza tym, liście laurowe sprawdzą się w leczeniu infekcji dziąseł, chrypki, kaszlu, grypy czy zapalenia oskrzeli. Redukują także poziom cukru i złego cholesterolu pomagając tym samym w walce z cukrzycą.
Natomiast fitoskładniki liści laurowych poprawiają pracę serca i zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru oraz ataku serca. Warto nadmienić, że najsilniejszy ze wspomnianych fitoskładników, kwercetyna, wykazuje właściwości antyrakowe.
Liście laurowe – zastosowanie
Liście laurowe kojarzą się przede wszystkim z aromatyczną przyprawą o słodkawym smaku, nieodzowną w przygotowywaniu sosów, zup i zalew. Mimo, że sama roślina pochodzi znad Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej, przyprawa popularna i stosowana jest w różnych regionach świata. Jednak poza zastosowaniem kulinarnym liście laurowe służą również do wyrobu płukanek pomagających pozbyć się łupieżu czy olejków, które wcierane w skórę uśmierzają bóle reumatyczne. Bardzo popularne jest także picie naparów z liści laurowych, które służą oczyszczaniu stawów. Ponadto, olejek z liści laurowych jest świetnym środkiem na odstraszanie owadów.
Liść laurowy jest zielem dość powszechnym w sklepach zielarskich i marketach, jednak wawrzyn szlachetny można uprawiać również w doniczce, w warunkach domowych. Takie rozwiązanie daje nam komfort sięgnięcia po ziele w każdym momencie, a wnętrzu naszej kuchni świetną zieloną ozdobę.