Krokiety na święta. Jak przygotować i mrozić, by były pyszne
Krokiety, obok uszek oraz pierogów, to kolejna potrawa z farszem z kapusty i grzybów, którą uwielbiamy. Krokiety smakują wybornie za sprawą chrupiącej panierki i miękkiego ciasta. Podpowiadamy, co zrobić, by krokiety na święta były jeszcze lepsze.
Krokiety na święta – jak je przygotować
Krokiety składają się z kilku elementów: ciasta naleśnikowego, farszu z kapusty kiszonej i leśnych grzybów oraz z panierki. Nie są trudne w wykonaniu, lecz z pewnością pracochłonne, dlatego warto je przygotować nawet na kilka- czy kilkanaście dni przed świętami. Mamy przepis na pyszne, delikatne krokiety na święta.
Składniki na ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- 2 jajka
- 125 ml mleka
- 125 ml wody gazowanej
- 1 łyżka oleju
- szczypta soli i cukru
Farsz do krokietów:
- 200 g kapusty kiszonej
- garść grzybów leśnych
- 100 g pieczarek
- cebula
- sól i pieprz do smaku
Panierka:
- 1 jajko
- sól i pieprz
- 1 łyżka mleka
- bułka tarta
Wykonanie:
- Składniki na ciasto należy zmiksować dokładnie, aż do uzyskania jednolitego ciasta o konsystencji śmietany. Odstawić na ok. pół godziny, by nieco zgęstniało.
- W międzyczasie przygotować farsz: kapustę posiekać dość drobno, grzyby namoczyć w niewielkiej ilości wrzątku.
- Cebulę i pieczarki posiekać drobno i usmażyć na oleju w dużym rondlu. Gdy staną się rumiane, wrzucić kapustę i posiekane suszone grzyby wraz z wodą, w której się moczyły.
- Kapustę z grzybami gotować, aż stanie się miękka – około 40-60 minut. W razie potrzeby uzupełniać płyny, by farsz się nie przypalił.
- Usmażyć naleśniki na rozgrzanej patelni. Warto przed wylaniem ciasta przetrzeć patelnię ręcznikiem papierowym namoczonym w oleju.
- Naleśniki wykładać na talerz, a po usmażeniu przykryć szczelnie, by nie wysychały.
- Gdy kapusta i naleśniki staną się zimne, można je faszerować i po obtoczeniu w jajku oraz bułce tartej – smażyć na złoto.
Nie tylko uszka. Co podać do wigilijnego barszczu?
Krokiety na święta – jak faszerować, by się nie rozpadły
Jest to najtrudniejsza czynność podczas robienia krokietów. Nie każdy wie, że wiele zależy od ciasta – przygotowane według naszego przepisu naleśniki będą sprężyste i elastyczne, co sprawi, że krokiety nie będą pękać, nawet mimo pokaźnej ilości farszu.
A jak złożyć naleśnik, by farsz nie uciekł?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, by naleśniki i farsz były zimne. Jeśli mamy na to czas, warto odstawić je do lodówki na noc, a następnego dnia wziąć się za robienie krokietów.
Na naleśnik należy ułożyć niewielką ilość zimnej kapusty i delikatnie rozprowadzić ją po powierzchni placka. Następnie złożyć jak kopertę – chwycić za kawałek naleśnika z jednej strony i złożyć do środka, później powtórzyć ruch z drugiej strony. Ostatnim etapem jest utworzenie wałeczka i zrolowanie go od dołu w górę.
Uwaga! Należy upewnić się, że farsz dobrze odparował i nie jest wodnisty.
Krokiety na święta – jak mrozić, by nie straciły na smaku
Mrożenie krokietów to dobry sposób na zaoszczędzenie czasu w święta. Jak je zamrozić? Przed usmażeniem, przed opanierowaniem, po usmażeniu? Z takimi pytaniami zmaga się wiele osób, nie wiedząc, że każdy sposób jest dobry. Ale uwaga! O tym, trzeba pamiętać:
Gdy mrozisz usmażone krokiety... Dopilnuj, by były tylko delikatnie podsmażone, w przeciwnym wypadku po rozmrożeniu ponowne smażenie krokietów będzie grozić przypaleniem bułki tartej.
Gdy mrozisz zapanierowane krokiety... Po rozmrożeniu najlepiej upiec je w piekarniku. Wilgotna bułka tarta może powodować pryskanie tłuszczu na patelni, a także niepotrzebne nasiąkać tłuszczem.
Gdy mrozisz naleśniki z farszem... Po rozmrożeniu upewnij się, że nie są wilgotne, bo panierka może nie trzymać się krokieta. Warto osuszyć je delikatnie ręcznikiem papierowym lub obtoczyć najpierw w mące, potem w jajku i dopiero w bułce tartej.
Zobacz także: