Koszerna sól. Czym jest i do czego jej używać?
Kuchenna, morska, stołowa, himalajska, jodowana i niejodowana, czarna i wreszcie – koszerna. Czym jest sól koszerna? Co to właściwie znaczy i do czego można ja wykorzystać. Sprawdźcie, będziecie zaskoczeni
Sól – czym jest?
Sól to minerał składający się w głównej mierze z chloru oraz sodu. Wydobywa się go z dna mórz czy z podziemnych kopalni i to miejsce wydobycia decyduje o ostatecznym składzie soli – można w niej znaleźć niewielkie ilości żelaza, potasu, wapnia czy cynku.
W procesie produkcji w Polsce sól dodatkowo się joduje, a także – o czym warto pamiętać – wielu producentów dodaje do niej substancje antyzbrylające.
Czarna sól himalajska
Koszerna sól – czym się różni od soli kuchennej?
Sól koszerna to czysta sól, sprzedawana bez żadnych dodatków – nie zawiera jodu, nie jest rafinowana. Pozyskuje się ją zarówno z mórz, jak i z podziemnych kopalni. Szczególnie przydatna w procesie uwalniania mięsa od krwi, co stanowi podstawę nie tylko kuchni, ale przede wszystkim tradycji, kultury i religii Żydów.
Koszerna sól jest gruboziarnista i ma bardzo delikatny smak. Ceniona jest zwłaszcza przez szefów kuchni, którzy doceniają w niej to, że delikatnie podkreśla i wydobywa smak z potrawy, a nawet jej nadmiar nie powoduje gorzknienia dań.
Koszerna sól – wykorzystanie
Łyżeczka koszernej soli waży mniej niż zwykłej soli kuchennej i dlatego konieczne jest mocniejsze doprawianie tym typem soli. Dla przykładu 1 łyżka stołowa drobnoziarnistej soli morskiej to 1 i ¾ łyżki soli koszernej.
Dodana w trakcie gotowania zupełnie ginie i jej aromat jest trudny do uchwycenia. Szczególnie polecana jest więc do wykańczania dań – grube kryształki soli koszernej przyjemnie chrupią pod zębem i pozostawiają delikatny posmak na języku.
Zobacz także: