Trwa ładowanie...

Koszerna sól. Czym jest i do czego jej używać?

Kuchenna, morska, stołowa, himalajska, jodowana i niejodowana, czarna i wreszcie – koszerna. Czym jest sól koszerna? Co to właściwie znaczy i do czego można ja wykorzystać. Sprawdźcie, będziecie zaskoczeni

Koszerna sól wykorzystywana jest w kuchni żydowskiejKoszerna sól wykorzystywana jest w kuchni żydowskiejŹródło: 123RF
d39w3z3
d39w3z3

Sól – czym jest?

Sól to minerał składający się w głównej mierze z chloru oraz sodu. Wydobywa się go z dna mórz czy z podziemnych kopalni i to miejsce wydobycia decyduje o ostatecznym składzie soli – można w niej znaleźć niewielkie ilości żelaza, potasu, wapnia czy cynku.

W procesie produkcji w Polsce sól dodatkowo się joduje, a także – o czym warto pamiętać – wielu producentów dodaje do niej substancje antyzbrylające.

Czarna sól himalajska

Koszerna sól – czym się różni od soli kuchennej?

Sól koszerna to czysta sól, sprzedawana bez żadnych dodatków – nie zawiera jodu, nie jest rafinowana. Pozyskuje się ją zarówno z mórz, jak i z podziemnych kopalni. Szczególnie przydatna w procesie uwalniania mięsa od krwi, co stanowi podstawę nie tylko kuchni, ale przede wszystkim tradycji, kultury i religii Żydów.

d39w3z3

Koszerna sól jest gruboziarnista i ma bardzo delikatny smak. Ceniona jest zwłaszcza przez szefów kuchni, którzy doceniają w niej to, że delikatnie podkreśla i wydobywa smak z potrawy, a nawet jej nadmiar nie powoduje gorzknienia dań.

Koszerna sól – wykorzystanie

Łyżeczka koszernej soli waży mniej niż zwykłej soli kuchennej i dlatego konieczne jest mocniejsze doprawianie tym typem soli. Dla przykładu 1 łyżka stołowa drobnoziarnistej soli morskiej to 1 i ¾ łyżki soli koszernej.

Dodana w trakcie gotowania zupełnie ginie i jej aromat jest trudny do uchwycenia. Szczególnie polecana jest więc do wykańczania dań – grube kryształki soli koszernej przyjemnie chrupią pod zębem i pozostawiają delikatny posmak na języku.

Koszerna sól 123RF
Źródło: 123RF

Zobacz także:

d39w3z3
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39w3z3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39w3z3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj