Trwa ładowanie...

Konopie siewne. Niedoceniana roślina wraca do łask

Konopie siewne to roślina, która jest w naszym kraju całkowicie legalna i znana od wielu lat. Jest jednak mylona często z konopiami indyjskimi, które mają działanie psychoaktywne, co nie wychodzi jej na korzyść. Dawniej konopie siewne było często uprawiane i przetwarzane na różne sposoby: tłoczono z niego olej, z nasion wytwarzano mąkę, zaś z włókien płótno i żagle. Dziś znowu zaczynamy doceniać konopie, a żywność z jego dodatkiem wraca do łask.

Konopie siewne. Niedoceniana roślina wraca do łaskŹródło: Kuchennymi Drzwiami
d47p1ze
d47p1ze

Konopie dla zdrowia

W konopiach siewnych występuje CBD, czyli kannabidiol. Jest to substancja o właściwościach neuroaktywnych i neuroprotekcyjncyh. Jest ona całkowicie bezpieczna i nie ma działania psychoaktywnego. Pomaga w leczeniu choroby Alzheimera i padaczki.

Jednymi z najcenniejszych dla naszego zdrowia składników konopi siewnych są nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-3 w idealnych proporcjach 3:1. Organizm ludzki nie wytwarza ich samodzielnie, dlatego olej z konopi jest ich nieocenionym źródłem. Oprócz tego zawiera on witaminy, aminokwasy, przeciwutleniacze i minerały, a przez to jego spożywanie daje wiele korzyści dla naszego organizmu – obniża ciśnienie, dobrze wpływa na układ krążenia i pracę serca, obniża poziom cholesterolu we krwi, wzmacnia odporność i łagodzi stany zapalne.

Wszystkie wspomniane składniki zawiera olej konopny tłoczony na zimno. Ma on ciemnozłoty kolor i orzechowy smak. Bardzo dobrze smakuje w sałatkach, z pieczywem czy z dodatkiem bakalii. Świetnie wypada w daniach z warzywami i jako dodatek do koktajli owocowych i warzywnych.
Ponadto olej konopny pozyskiwany z kwiatów ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Zobacz też: Który olej jest najzdrowszy?

Do codziennej diety warto wprowadzić również nasiona konopi siewnych i wytwarzaną z nich mąkę, które zawierają dużo białka i niewiele węglowodanów. Nasiona konopi można dodawać do sałatek, owsianek, zup. Mąkę zaś do ciast, pieczywa, naleśników i makaronów. \W sklepach z produktami z konopi siewnej można zaopatrzyć się też w kawę i herbatę.

d47p1ze

Konopie dla urody

Olej konopny jest również wykorzystywany w pielęgnacji skóry. Ze względu na swoje właściwości odżywcze i regeneracyjne, dodawany jest do różnego rodzaju kosmetyków, a zwłaszcza przeznaczonych dla osób zmagających się z trądzikiem, łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry. Jego dobroczynne właściwości doskonale wpływają na suchą skórę.

Szampony i odżywki z dodatkiem oleju z konopi siewnej są naturalnym środkiem pielęgnującym włosy przesuszone, długo farbowane, słabe, narażone na działanie promieni słonecznych. Zdecydowanie regenerują i wzmacniają osłabione i chore włosy.

Powstają też specjalne serie kosmetyków z konopi do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Nie posiadają one żadnych substancji drażniących.

d47p1ze

Należy też wiedzieć, że olej konopny w czystej postaci jest hipoalergiczny, a więc bezpieczny dla każdego rodzaju skóry – normalnej, alergicznej, nadwrażliwej i dziecięcej. Jest więc dobrą alternatywą dla produktów drogeryjnych, które nie zawsze mają dla nas korzystne działanie.

Należy więc wprowadzić produkty z konopi siewnych do codziennej diety i do pielęgnacji urody. Ich nieocenione właściwości doskonale zadbają o zdrowie i urodę.

Młode ziemniaki z jajkiem, koprem i olejem konopnym

Składniki:

  • 1 kg młodych ziemniaków eko
  • 1 pęczek młodego kopru
  • 3 łyżki oleju z konopi
  • 2 jajka z wolnego wybiegu
  • sól morska w płatkach i świeżo mielony pieprz
d47p1ze

Przygotowanie: ziemniaki płuczemy i czyścimy je ze zbędnej skórki za pomocą rękawicy kuchennej. W garnku zagotowujemy wodę z solą i gotujemy w niej ziemniaki do miękkości – nie powinny się rozpaść. W tym czasie koper płuczemy, osuszamy i kroimy. Pod koniec gotowania ziemniaków, gotujemy jajka na miękko lub półtwardo – obieramy ze skorupek. Ziemniaki odcedzamy z wody, posypujemy koprem i polewamy olejem konopnym – mieszamy łyżką i wykładamy na półmisek. Układamy jajka przekrojone na połówki, polewamy pozostałym olejem z garnka, posypujemy solą, pieprzem i podajemy. Wszystkiego zdrowego!

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47p1ze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47p1ze
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj