Jaka jest prawidłowa technika zbierania grzybów? Poradnik
Grzyby powinno się wykręcać czy wycinać? Nie każdy zna odpowiedź na to pytanie, a okazuję się, że prawidłowa technika jest bardzo istotna. Odpowiednie zerwanie grzyba pomoże nam bowiem rozpoznać grzyby trujące, a tym samym uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak więc powinno zrywać się grzyby? Zobacz nasz poradnik.
Sezon na grzyby trwa. Grzybobranie od zawsze cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Wszyscy chyba znamy przynajmniej jednego zapalonego grzybiarza, który o tych leśnych owocach wie prawie wszystko, ale wielu z nas lubi zbierać grzyby, chociaż poziom naszej wiedzy na ich temat pozostawia wiele do życzenia. Jednak technika zbierania grzybów jest dość istotna i może uratować nas przed zatruciem.
Które grzyby powinniśmy wykręcać?
Grzyby blaszkowate takie jak np. pieczarka, kurki, rydze czy opieńka, lepiej użyć metody wyrywania. Takie grzyby, zwłaszcza te niewielkich rozmiarów, łatwo jest bowiem pomylić z grzybami trującymi. Taką pomyłkę możemy przypłacić zdrowiem, a nawet życiem. Jeśli nie jesteśmy więc pewni, czy grzyb jest jadalny, lepiej go nie wycinać.
Które grzyby można wycinać?
Wycinamy grzyby, co do których mamy pewność, że nie są trujące. Duże okazy znacznie łatwiej jest wyciąć niż wykręcać, dlatego doświadczeni grzybiarze często noszą go przy sobie.
Ważne, aby zwrócić uwagę na technikę wycinania. Owocniki powinno się wycinać jak najbliżej podłoża, zwracając też uwagę na to, żeby nie uszkodzić grzybni. Po wycięciu grzyba, grzybnie należy przykryć runem.