Trwa ładowanie...

Jaka jest prawidłowa technika zbierania grzybów? Poradnik

Grzyby powinno się wykręcać czy wycinać? Nie każdy zna odpowiedź na to pytanie, a okazuję się, że prawidłowa technika jest bardzo istotna. Odpowiednie zerwanie grzyba pomoże nam bowiem rozpoznać grzyby trujące, a tym samym uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak więc powinno zrywać się grzyby? Zobacz nasz poradnik.

GrzybobranieGrzybobranieŹródło: Adobe Stock, fot: lev dolgachov
daiqksf
daiqksf

Sezon na grzyby trwa. Grzybobranie od zawsze cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Wszyscy chyba znamy przynajmniej jednego zapalonego grzybiarza, który o tych leśnych owocach wie prawie wszystko, ale wielu z nas lubi zbierać grzyby, chociaż poziom naszej wiedzy na ich temat pozostawia wiele do życzenia. Jednak technika zbierania grzybów jest dość istotna i może uratować nas przed zatruciem.

Które grzyby powinniśmy wykręcać?

Grzyby blaszkowate takie jak np. pieczarka, kurki, rydze czy opieńka, lepiej użyć metody wyrywania. Takie grzyby, zwłaszcza te niewielkich rozmiarów, łatwo jest bowiem pomylić z grzybami trującymi. Taką pomyłkę możemy przypłacić zdrowiem, a nawet życiem. Jeśli nie jesteśmy więc pewni, czy grzyb jest jadalny, lepiej go nie wycinać.

Które grzyby można wycinać?

Wycinamy grzyby, co do których mamy pewność, że nie są trujące. Duże okazy znacznie łatwiej jest wyciąć niż wykręcać, dlatego doświadczeni grzybiarze często noszą go przy sobie.

Ważne, aby zwrócić uwagę na technikę wycinania. Owocniki powinno się wycinać jak najbliżej podłoża, zwracając też uwagę na to, żeby nie uszkodzić grzybni. Po wycięciu grzyba, grzybnie należy przykryć runem.

Gotowe kostki rosołowe. Zobacz co jesz, kupując je w sklepie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
daiqksf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daiqksf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj