Jak zrobić najsmaczniejszy rosół? Sprawdzone porady
Rosół to król polskich zup. Jest lubiany przez dzieci i dorosłych, lekkostrawny i bezpieczny zarówno dla niemowląt, jak i osób starszych. Na bazie rosołu możemy przygotować każdą inną zupę lub sos, a mięso z gotowania świetnie sprawdzi się w potrawce, farszu do naleśników, pierogów czy też po prostu podsmażone z cebulką na patelni. Rosół daje nam ogromne możliwości, ale musi być odpowiednio przygotowany. Co to oznacza?
Rosół – pierwsze kroki
Aby rosół uznać za udany, musi być pachnący, klarowny i mieć głęboki smak. Mięso gotujemy z dużą ilością warzyw i zaledwie kilkoma przyprawami, bo dobry rosół nie wymaga ich wiele.
Pierwszą i najważniejszą kwestią w gotowaniu rosołu jest wybór mięsa. Musi być ono dobrej jakości, bo tylko wtedy będziemy w stanie ugotować przepyszne danie bez dodatku kostek rosołowych czy przyprawy uniwersalnej.
Najczęściej robimy rosół drobiowy, więc potrzebna jest nam tuszka kurczaka, najlepiej wiejskiego: od zaprzyjaźnionego gospodarza, z domu rodzinnego lub samodzielnie wyhodowanego. Oczywiście, jeśli nie mamy możliwości skorzystania z takiego drobiu, musimy opierać się na wyrobach sklepowych, co jednak będzie miało odbicie w nieco gorszym smaku potrawy.
Niezdrowa kostka rosołowa. Można ją łatwo zastąpić
Do kurczaka można dorzucić kawałek mięsa wołowego, które doda wyjątkowego smaku, a jednocześnie sprawi, że rosół nabierze pięknej bursztynowej barwy. Warto też dodać szyję indyczą. Tak naprawdę, im więcej rodzajów mięsa, tym smaczniejszy będzie nasz wywar.
Kolejny krok to przygotowanie warzyw. Niezbędna jest marchewka, ale nie wolno przesadzić z jej ilością, aby rosół nie stał się słodki. Konieczna również jest pietruszka i kawałek selera. Z kolei por nada potrawie wyrazistości. Warto też dodać cebulę, którą wcześniej opalimy nad płomieniem. Dzięki temu wywar będzie miał wyjątkowy smak, aromat i kolor.
Jeśli chodzi o przyprawy, do przygotowania najsmaczniejszego rosołu nie potrzeba ich wiele. Tak naprawdę wystarczy ziele angielskie, listek laurowy, sól i pieprz.
O czym musimy pamiętać, gotując rosół?
Aby ugotować pyszny rosół, ważne jest, by pamiętać o kilku kwestiach.
- Zamrożone mięso zawsze należy rozmrozić przed gotowaniem. Mięso należy opłukać w letniej wodzie zanim włożymy je do garnka.
- Mięso zalewamy zimną wodą i razem podgrzewamy na niedużym ogniu.
- Nigdy nie należy wkładać mięsa do wrzątku, gdyż od razu zetnie się z wierzchu i cały jego smak zostanie w mięsie, a nie trafi do rosołu.
- Wywar nie może wrzeć. Powinien zaledwie delikatnie "mrugać". Jeśli będzie za mocno bulgotał, stanie się mętny.
- Po zagotowaniu pozbywamy się tzw. szumowin przez wyłowienie ich z wywaru.
- Rosół musi się długo gotować. To potrawa dla cierpliwych. Tylko kilkugodzinne przygotowywanie pozwoli nam cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem.
- Jeśli odparuje nam za dużo wody, możemy uzupełnić ją wrzątkiem, ale nigdy nie zimną wodą.
- Warzywa dorzucamy w trakcie gotowania razem z przyprawami, a nie na początku. Zbyt długie ich gotowanie pozbawi je witamin i składników mineralnych.
- Gotowy rosół, jeśli mamy go przechować, musimy przecedzić, by pozbyć się wszelkich drobnych zanieczyszczeń i po przestudzeniu wstawić do lodówki lub poporcjować i zamrozić.
- Mięso z rosołu zawsze przechowujemy osobno. Jeśli pozostawimy je w wywarze, istnieje ryzyko, że cała potrawa skiśnie.
Przepis na idealny rosół
Składniki:
- ok. 2 kg mięsa z kurczaka,
- ok. 300 g mięsa wołowego,
- 1 indycza szyja,
- 1 duża marchewka,
- 1 pietruszka,
- ¼ korzenia selera,
- 1 mały por,
- 1 cebula z łupinką lub bez niej,
- średniej wielkości pęczek złożony z liści selera, pietruszki, pora, kopru najlepiej związanych nicią, by łatwo było je później w całości wyjąć z wywaru,
- 3 niewielkie liście laurowe,
- 5 ziarenek ziela angielskiego,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Przygotowujemy garnek o pojemności ok. 5 litrów. Wkładamy do niego przepłukane mięso i zalewamy zimną wodą. Garnek ustawiamy nie średnim ogniu i zaczynamy gotowanie. Należy przypilnować, by potrawa nie zaczęła nam zbyt mocno wrzeć.
- Gdy tylko zauważymy, że pojawiają się pierwsze bąbelki, a na powierzchni unoszą się tzw. szumowiny, zmniejszamy ogień tak, by rosół nam tylko lekko bulgotał. Szumowiny zbieramy z wywaru i wyrzucamy.
- Garnek przykrywamy, kontrolując czy ogień na pewno nie jest zbyt duży, a rosół nie gotuje się za mocno.
- Po około 1,5 godziny do garnka z wywarem dodajemy wszystkie warzywa (marchewkę i pietruszkę można pokroić drobniej, pozostałe wrzucić w całości), zieleninę i przyprawy.
- Cebulę przed umieszczeniem w rosole podpiekamy na ogniu do momentu, aż jej skórka zacznie rumienić się i lekko zwęglać.
- Garnek znów przykrywamy i kontrolujemy wielkość ognia, by wywar nie bulgotał za mocno. W międzyczasie możemy ugotować makaron – najlepiej typu nitki lub wstążki, ewentualnie krajankę.
- Rosół gotujemy przynajmniej kolejne 1,5 godziny. Pod koniec wyjmujemy pęczek zieleniny i doprawiamy jeszcze solą i pieprzem do smaku.
- Podajemy z makaronem, kawałkiem ugotowanej marchewki i posypany świeżą lub mrożoną natką pietruszki.
Zawsze warto ugotować nieco więcej rosołu. Następnego dnia można wykorzystać go do przygotowania dowolnej zupy albo zamrozić.