Jak zrobić idealnego shake’a. Mleczny napój na upały
Teoretycznie przepis na shake’a jest banalnie prosty. Wystarczy zmiksować mleko, lody i owoce, by otrzymać smaczny, orzeźwiający i pożywny napój – idealny pomysł na gorący dzień. Jednak sekret tkwi w odpowiednim doborze składników.
Specjał narodził się w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, jednak ówczesny shake nie miał wiele wspólnego z dzisiejszym smakołykiem, serwowanym m.in. w lokalach najpopularniejszej na świecie sieci barów szybkiej obsługi. Początkowo bowiem napojem można było się szybko… upić, gdyż przygotowywano go na bazie whisky, jajek i kruszonego lodu.
Z czasem jednak alkohol coraz częściej zastępowano owocami lub syropami, najczęściej czekoladowym, zamiast jajek zaczęto wykorzystywać mleko, a bryłki lodu zamieniono po prostu na lody. Początkowo w wielu recepturach koktajlu pojawiał się też słód jęczmienny, czyli sproszkowane ziarna zbóż, stanowiące do dziś jeden z surowców do produkcji piwa.
Przełomowym momentem w historii shake’a było wprowadzenie na rynek amerykański blendera. Urządzenie do miksowania i mieszania wynalazł w 1922 r. Steven Poplawski, który w latach 90. XIX w. jako dziecko wyemigrował z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Początkowo blender, ze względu na wysoką cenę, był trudno dostępny dla przeciętnej amerykańskiej rodziny. Chętnie wykorzystywano go natomiast w lokalach gastronomicznych i właśnie dzięki nim shake zdobył masową popularność.
Zobacz też: Desery, które nie tuczą
Dziś pyszny napój możemy bez trudu przyrządzić w domu. Co będzie nam potrzebne?
Mleko – krowie czy roślinne?
W klasycznym shake’u powinno pojawić się mleko krowie, jednak coraz więcej osób stara się go unikać. Jednym z powodów jest nietolerancja laktozy – szacuje się, że nawet co trzeci Polak cierpi na różne dolegliwości po spożyciu tego produktu.
Dlatego możemy sięgnąć po mleko roślinne. W sklepach mamy do wyboru napoje na bazie różnych nasion i orzechów. Ich wybór zależy od naszych preferencji smakowych, do koktajlu świetnie nadaje się np. mleko kokosowe lub migdałowe. Warto też jednak zwrócić uwagą na skład. Często bowiem migdały albo miąższ orzecha kokosowego stanowią zaledwie 2-3 proc. i są tylko dodatkiem do wody, cukru oraz rozmaitych syntetycznych substancji stabilizująco-zagęszczających.
W shake’u nie może też zabraknąć lodów, zwykle śmietankowych lub mlecznych, choć pasują też owocowe. Jeśli używamy sklepowych, też przeczytajmy wcześniej etykietę i sięgnijmy po produkty z jak najmniejszą ilością składników. Niestety, większość tego typu specjałów dostępnych na naszym rynku bogatych jest w cukier oraz syrop glukozowo-fruktozowy (syntetyczny słodzik pozbawiony wartości odżywczych, natomiast podwyższający poziom "złego" cholesterolu, powodujący otyłość i zwiększający ryzyko cukrzycy), a także różne chemiczne ulepszacze, w tym sztuczne aromaty i barwniki. Lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie lodów w domu. Ich wykonanie nie powinno nastręczyć większych problemów, wymaga jednak trochę czasu.
Ważnym dodatkiem do shake’a są owoce. Najlepiej z mlekiem komponują się truskawki, maliny, jagody, borówki amerykańskie, banany czy brzoskwinie, ale tak naprawdę możemy dorzucić do blendera wszystko, na co tylko mamy ochotę, np. posiekane daktyle. Zamiast owoców można wykorzystać ekstrakt waniliowy albo rozpuszczoną wcześniej czekoladę (ewentualnie syrop smakowy, choć skład tego typu specjałów też pozostawia zwykle sporo do życzenia). Niektórzy dolewają trochę kawy lub alkoholu, np. słodkiego likieru miętowego.
Shake – jak go zrobić
Przed przygotowaniem shake’a warto wcześniej zamrozić na chwilę szklankę, by pokryła się cienką warstewką szronu. Zapewni to nie tylko chłód, ale również ciekawy efekt wizualny.
Schłodzone powinno być również mleko (w koktajlu najlepiej sprawdza się tłuste, o zawartości tłuszczu 3,2 proc.). Lody powinny być natomiast wyjęte z zamrażalnika trochę wcześniej, miękkie, ale nie całkowicie rozpuszczone. Od nich zależy bowiem późniejsza konsystencja shake’a.
Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze, miksujemy, a następnie napój przelewamy do zmrożonej szklanki. Wierzch możemy udekorować bitą śmietaną. Warto przygotować ją samodzielnie – wystarczy 250 ml dobrze schłodzonej śmietany (36 proc.) ubić mikserem (najpierw na najniższych obrotach, które potem zwiększamy), a na koniec dodać łyżkę przesianego cukru pudru.
Shake’a możemy też udekorować pokruszonymi ciasteczkami, liofilizowanymi owocami (np. truskawkami czy malinami), płatkami czekoladowymi albo cynamonem.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl