Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?
Po korzeń chrzanu sięgamy bardzo chętnie, ale jego liście traktujemy zazwyczaj jak niepotrzebny chwast. Szkoda, bo to bardzo ciekawy produkt kulinarny. Nie tylko ze względu na ciekawy, lekko pikantny smak, ale również imponujące wartości odżywcze. Jak go wykorzystać?
Chleb na liściach chrzanu
Już przed wiekami nasi przodkowie wykładali formy do pieczenia świeżymi liśćmi chrzanu, które nadawały chlebowi ciekawego smaku, a także zapewniały pożądaną wilgotność. Warto wziąć z nich przykład.
Na początku przygotowujemy zaczyn – mieszamy zakwas żytni (70 g) z mąką razową (70 g) i letnią wodą, po czym odstawiamy w ciepłe miejsce na 10-12 godzin. Po tym czasie dodajemy do niego wymieszaną mąkę chlebową, pszenną i żytnią (po 400 g), letnią wodę (400 ml), czarnuszkę (łyżkę) oraz sól (łyżkę). Wyrabiamy, aż do uzyskania gładkiej masy, z której formujemy kulę. Przekładamy ją do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 2 godziny. Następnie znów wyrabiamy, dzielimy na pół i z każdej połówki formujemy bochenki, które pozostawiamy na kolejne dwie godziny. Formy keksowe wykładamy liśćmi chrzanu, wcześniej umytymi i osuszonymi. Przekładamy ciasto i odstawiamy jeszcze na pół godziny, po czym umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 200 st., na około 45-50 minut.
Gołąbki w liściach chrzanu
Chrzanowe liście z powodzeniem zastąpią kapustę w popularnych gołąbkach. Jak przygotować tę pyszną potrawę?
Chrzan – warto jeść na zdrowie
Kaszę pęczak (szklanka) gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, w wodzie lub bulionie, a następnie dokładnie mieszamy z drobno posiekaną cebulą (można ją wcześniej lekko podsmażyć), pokrojoną w kostkę czerwoną papryką, przeciśniętym przez praskę czosnkiem (2-3 ząbki), surowym jajkiem oraz mielonym mięsem, najlepiej z szynki wieprzowej (80 dag). Uzyskaną masę doprawiamy solą i pieprzem. Duże liście chrzanu pozbawiamy zgrubiałych łodyg, po czym blanszujemy (zanurzamy na kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a później "hartujemy" w zimnej wodzie) i osuszamy. Na koniec rozkładamy na nich porcję farszu i zawijamy. Gołąbki dusimy w bulionie (np. grzybowym) przez około godzinę.
Pesto z liści chrzanu
Wbrew pozorom bazą pesto wcale nie musi być bazylia. Także z liści chrzanu przyrządzimy pyszny dodatek do makaronu lub potraw z ryb czy drobiu.
Zadanie jest bardzo proste. Świeże liście chrzanu (3 szklanki) wystarczy umyć, zblanszować, a następnie zmiksować z czosnkiem (2-3 zmiażdżone ząbki), podprażonymi na patelni nerkowcami (4 łyżki) i tartym parmezanem (niepełna szklanka), stopniowo dolewając olej z pestek winogron albo oliwę (1/3 szklanki), aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji – pesto nie powinno być ani za gęste, ani zbyt rzadkie. Na koniec doprawiamy je solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz sokiem z cytryny.
Masło z liśćmi chrzanu
To nie tylko świetny dodatek do świeżego pieczywa. Chrzanowe masło znakomicie smakuje również na grzankach, doskonale komponuje się z grillowanym mięsem, pieczonymi warzywami czy owocami morza. Z powodzeniem usmażmy na nim jajecznicę lub omlet.
Garść liści chrzanu myjemy, osuszamy, a następnie drobno siekamy lub miksujemy, po czym ucieramy z miękkim masłem (kostka) i doprawiamy solą, ewentualnie świeżo zmielonym, kolorowym pieprzem. Dla uatrakcyjnienia smarowidła możemy też dodać łyżkę posiekanego koperku lub natki pietruszki. Masło owijamy w folię spożywczą i schładzamy w lodówce przez minimum 2-3 godziny.
Sałatka z liśćmi chrzanu
Szukasz pomysłu na wiosenną sałatkę pełną ciekawych smaków oraz wartości odżywczych? Wykorzystaj świeże liście chrzanu, które doskonale komponują się z rozmaitymi dodatkami.
Pyszną sałatkę przyrządzimy choćby z chrzanowych liści (wcześniej należy je umyć, osuszyć i porwać lub posiekać), czerwonej papryki i ogórka gruntowego (pokrojonych w kostkę), czarnych oliwek oraz pokruszonej fety, wzbogaconych sosem z oliwy, musztardy i octu balsamicznego.
Inną ciekawą kompozycją są liście chrzanu wymieszane z pokrojonymi w ćwiartki pomidorami (świetnie sprawdzą się żółte odmiany), czosnkiem (2-3 ząbki przeciśnięte przez praskę), płatkami parmezanu oraz sosem z oliwy, miodu i soku z cytryny.