Jak skomponować deskę serów? Imprezowy poradnik
Deska serów to kompozycja, która uratowała niejedną imprezę. Zestawienie serów z kilkoma dodatkami to prosty, ale wytworny sposób za zaserwowanie przystawek.
W wyborze zestawu serów chodzi o różnorodność gatunków, smaków i zapachów. Wystarczy kierować się preferencjami własnymi i gości. Produkty mogą się różnić konsystencją, krajem pochodzenia oraz mlekiem, z jakiego zostały wykonane czy też stopniem dojrzałości.
Deska serów – dodatki
Główna zasada brzmi "dodatki mają podkreślać smak serów, a nie z nimi konkurować". Nie ma złotej rady na to, jakie dodatki pasują do jakiego gatunku. Przede wszystkim trzeba się kierować smakiem i wyczuciem. To naprawdę nie jest trudne.
Istnieje natomiast kilka prostych reguł, których przestrzeganie może ułatwić komponowanie idealnej przystawki na imprezę. Smaki na desce powinny być różnorodne. Warto zadbać, aby pojawiło się na niej coś słodkiego (owoce), słonego (orzechy), przyprawy mokre (miód lub konfitura z cebuli), pieczywo lub krakersy oraz opcjonalnie dodatki mięsne. Nie należy przesadzać z ilością dodatków. One stanowią tylko uzupełnienie.
Zobacz także: Jak wybrać dobry ser?:
Jeżeli chodzi o owoce, nigdy nie podawaj cytrusów. Ich kwaśny smak niekorzystnie wpływa na intensywny smak sera. Staraj się wybierać owoce bardziej słodkie, dojrzałe, które załagodzą ostrość serów. Winogrona są uniwersalne, komponują się dobrze z każdym rodzajem.
W kategorii dodatków słonych również można wyróżnić dwa bazowe składniki. Są to oliwki i orzechy.
Chociaż bagietka pasuje idealnie do deski serów, unikaj pieczywa czosnkowego. Czosnek nie pasuje do serowych przekąsek.
Deska do serów
Sery powinny być podawane na zadbanej, drewnianej desce. Przede wszystkim powinna być ona estetyczna, bez spękań i przebarwień. Na rynku dostępne są specjalne deski z nożykami. Jeżeli natomiast takiej nie posiadamy, możemy użyć eleganckiej patery. Trzeba pamiętać, że sery wtedy muszą być już pokrojone.
Można podawać większe kawałki sera, ale wtedy do każdego rodzaju musimy podać inny nóż. Jeżeli wolimy, możemy od razu pokroić produkty na mniejsze kawałki do zjedzenia "na raz". Sery układamy tak, aby poszczególne gatunki się ze sobą nie stykały.
Degustacja serów powinna rozpocząć się od tych najłagodniejszych (brie, camembert), przez półtwarde (cheddar), kończąc na twardych (parmezan).
Pomysł na taki sposób podawania przystawki wywodzi się z Francji, a Francuzi znają się na serach jak mało kto.
Co ciekawe we Francji, deskę serów podaje się po daniu głównym, ale przed deserem. W Polsce reguła ta jest łamana i przysmak zwykle funkcjonuje jako przystawka.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl