Trwa ładowanie...

Jak odróżnić surowe jajko od ugotowanego? Bezwładność jajka

Czy wiesz, że da się odróżnić jajko ugotowane od surowego? To bardzo łatwe, a tłumaczy to prawo fizyki. Sprawdź, na czym polega bezwładność jajka.

Istnieje łatwy sposób, by odróżnić jajko ugotowane od surowego.Istnieje łatwy sposób, by odróżnić jajko ugotowane od surowego.Źródło: 123RF
d3m79xa
d3m79xa

Jak odróżnić surowe jajko od ugotowanego?

Jeśli interesuje cię, jak szybko odróżnić jajko surowe od ugotowanego, wykonaj ten prosty eksperyment. Połóż jajko na płaski podłożu – np. na kuchenny blacie i zakręć nim energicznie. Ugotowane na twardo jajko będzie rotować z większym trudem. Teraz zakręć z taką samą siłą jajkiem surowym – wprawione w ruch, obraca się szybko, ale z widocznym trudem, rotując w nieskoordynowany sposób.

Z czego wynika ta różnica? W surowym jajku twarda skorupka i płynne wnętrze zachowują się zupełnie inaczej – skorupka zostaje wprawiona w ruch, a białko i żółtko pozostają bezwładne – płynna zawartość skorupki opiera się wirowaniu. Co więcej, po zatrzymaniu surowego jajka nadal będzie lekko się poruszało – wnętrze jajka siłą rozpędu pozostaje wciąż w ruchu.

Jajko ugotowane na twardo szybko powraca do bezruchu, ponieważ stałe wnętrze wyhamowuje ruch jajka i nie działa wewnątrz skorupki siła bezwładności.

Ten prosty eksperyment przyda się nie tylko wówczas gdy w ferworze przygotowań świątecznych pomieszają wam się jajka do święconki i do sernika, ale także może zainteresować małych odkrywców nauki.

d3m79xa

A jak odróżnić jajko świeże od nieświeżego? To również jest ciekawe.

Jak odróżnić jajko świeże od nieświeżego?

Włóż surowe jajko do szklanki z wodą – im świeższe jest jajko, tym bliżej dna się znajdzie, im starsze (niekoniecznie musi być zepsute!), tym wyżej powierzchni będzie dryfować.

Z czego to wynika? Pod skorupką znajduje się komora powietrzna, która wraz z upływem czasu powiększa się, wypychając jajko zanurzone w wodzie na powierzchnię.

Jajko w koszulce

Zobacz także:

d3m79xa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3m79xa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m79xa
Więcej tematów