Trwa ładowanie...

Jak odróżnić surowe jajko od ugotowanego? Bezwładność jajka

Czy wiesz, że da się odróżnić jajko ugotowane od surowego? To bardzo łatwe, a tłumaczy to prawo fizyki. Sprawdź, na czym polega bezwładność jajka.
Share
Istnieje łatwy sposób, by odróżnić jajko ugotowane od surowego.
Istnieje łatwy sposób, by odróżnić jajko ugotowane od surowego.Źródło: 123RF
d46azgl

Jak odróżnić surowe jajko od ugotowanego?

Jeśli interesuje cię, jak szybko odróżnić jajko surowe od ugotowanego, wykonaj ten prosty eksperyment. Połóż jajko na płaski podłożu – np. na kuchenny blacie i zakręć nim energicznie. Ugotowane na twardo jajko będzie rotować z większym trudem. Teraz zakręć z taką samą siłą jajkiem surowym – wprawione w ruch, obraca się szybko, ale z widocznym trudem, rotując w nieskoordynowany sposób.

Z czego wynika ta różnica? W surowym jajku twarda skorupka i płynne wnętrze zachowują się zupełnie inaczej – skorupka zostaje wprawiona w ruch, a białko i żółtko pozostają bezwładne – płynna zawartość skorupki opiera się wirowaniu. Co więcej, po zatrzymaniu surowego jajka nadal będzie lekko się poruszało – wnętrze jajka siłą rozpędu pozostaje wciąż w ruchu.

d46azgl

Jajko ugotowane na twardo szybko powraca do bezruchu, ponieważ stałe wnętrze wyhamowuje ruch jajka i nie działa wewnątrz skorupki siła bezwładności.

Ten prosty eksperyment przyda się nie tylko wówczas gdy w ferworze przygotowań świątecznych pomieszają wam się jajka do święconki i do sernika, ale także może zainteresować małych odkrywców nauki.

A jak odróżnić jajko świeże od nieświeżego? To również jest ciekawe.

Jak odróżnić jajko świeże od nieświeżego?

Włóż surowe jajko do szklanki z wodą – im świeższe jest jajko, tym bliżej dna się znajdzie, im starsze (niekoniecznie musi być zepsute!), tym wyżej powierzchni będzie dryfować.

d46azgl

Z czego to wynika? Pod skorupką znajduje się komora powietrzna, która wraz z upływem czasu powiększa się, wypychając jajko zanurzone w wodzie na powierzchnię.

Jajko w koszulce

Zobacz także:

Kiedy po raz pierwszy podać jajko niemowlakowi? Jajko w diecie dziecka

Jajka na twardo – jak gotować, by skorupka nie pękła?

Sos tatarski staropolski. Prosty przepis na wielkanocny specjał

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46azgl

Podziel się opinią

Share
d46azgl
d46azgl
Więcej tematów