Trwa ładowanie...

Jak długo można przechowywać otwarte wino? Radzimy

Często zdarza się, że po spotkaniu z przyjaciółmi w otwartej butelce zostaje nam trochę wina. Nie każdy z nas jednak wie, jak długo raz otwarte wino zachowuje świeżość, a picie zepsutego alkoholu stanowczo wam odradzamy. Zobaczcie, jak długo można przechowywać otwarte wino i co zrobić, aby przedłużyć jego świeżość.

Jak przechowywać otwarte wino?Jak przechowywać otwarte wino?Źródło: Adobe Stock, fot: africa-studio.com (Olga Yastremska and Leonid Yastremskiy)
d2hhaum
d2hhaum

Kiedy otwieramy butelkę z winem, rozpoczyna się proces jego oksydacji – reakcji chemicznej, która zachodzi pod wpływem dostępu do tlenu i powoduje zmiany w winie. To, jak długo przetrwa nasze wino, zależy od jego rodzaju, sposobu przechowywania, a także tego, ile wina zostało w butelce.

Wino – jak długo zachowa swój smak?

Białe i różowe wino przetrwa w lodówce od trzech do pięciu dni. Z kolei otwarte wino musujące można przechowywać maksymalnie dwa dni, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne korki wielokrotnego użytku. Czerwone wino zimą można przechowywać podobnie jak białe — do pięciu dni. Jednak latem, pod wpływem wysokiej temperatury, psuje się znacznie szybciej. Wówczas przechowujemy je od dwóch do trzech dni. Należy również pamiętać, że czerwone wino zawsze przechowujemy w zaciemnionym miejscu – bez względu na to, czy już je otwarliśmy, czy nie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bekon, który jest zdrowy. Przełomowe badania naukowców z Wielkiej Brytanii

Jak przedłużyć żywotność otwartej butelki wina?

Jak już wspomnieliśmy, koniecznie zaopatrzcie się w korek do wina wielokrotnego użytku. Jeśli w waszej butelce zostało niewiele wina, przelejcie je do mniejszej butelki. Ten prosty trik znacznie spowolni proces oksydacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj