Trwa ładowanie...
grzyby
Ewa Rosiecka
19-09-2020 14:09

Jak długo gotować grzyby? Przekonaj się, aby cieszyć się pełnią ich smaku!

Sezon na grzyby w pełni. W Polsce rozpoczyna się w połowie lipca i kończy późną jesienią. Jeśli jesteś ich smakoszem, na pewno nie raz wybrałeś się na grzybobranie. Zapewne też dobrze wiesz, które z nich możesz zbierać, a które powinieneś omijać szerokim łukiem. Czy wiesz jednak, ile czasu je gotować? Niedogotowane grzyby mogą skutecznie zepsuć smak ulubionej potrawy, a czasem doprowadzić do rozstroju żołądka. Przeczytaj nasz poradnik, a więcej nie popełnisz błędu!

Jak długo gotować grzyby? Przekonaj się, aby cieszyć się pełnią ich smaku!Źródło: 123RF
d1zkxdz
d1zkxdz

Grzyby - gotować, smażyć, dusić?

Wszystkie grzyby zasadniczo wymagają obróbki termicznej, jedzenie na surowo może skończyć się niestrawnością i dolegliwościami żołądkowymi. Wyjątkiem są pieczarki, które możemy spożywać bez gotowania czy smażenia, nie doświadczając negatywnych konsekwencji dla zdrowia (choć nie polecamy tego osobom z wrażliwym żołądkiem).

W zależności od gatunku możemy się zdecydować na gotowanie, duszenie, a niekiedy smażenie grzybów. Ten ostatni sposób najczęściej stosowany jest w przypadku azjatyckich grzybów mun. Najpopularniejszą metodą obróbki cieplnej grzybów jest gotowanie, a jego czas zależny jest od tego, czy są one świeże, czy suszone. Zależy to także od gatunku grzyba oraz jego rozmiarów.

Jak długo gotować grzyby świeże i mrożone?

Czas gotowania świeżych i mrożonych jest taki sam i zwykle jest to od 15 do 35 minut. Dokładnie zależy jednak od ich rodzaju, wielkości oraz wieku. Poniżej mała ściągawka:

  • Młode maślaki i podgrzybki wymagają zwykle około 15 minut;
  • Koźlaki i boczniaki powinniśmy gotować przez około 25 minut;
  • Kurki, rydze i borowiki wymagają nieco więcej czasu - jest to około 35 minut.
d1zkxdz

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy grzyby się ugotowały, jest spróbowanie niewielkiego kawałka jednego z nich. Powinien być miękki - jeśli jest twardy, to znak, że jeszcze chwilę musimy je potrzymać na ogniu.

Przed gotowaniem powinniśmy pamiętać o umyciu ich i oczyszczeniu z liści i ziemi. Można je również pokroić, szczególnie jeśli chcemy je później zamrozić.

Jak długo gotować grzyby suszone?

Jeśli chcemy ugotować grzyby wcześniej wysuszone, powinniśmy najpierw je namoczyć. Dawniej popularne było ich moczenie w osolonym mleku, dziś moczymy je po prostu w wodzie, przez co najmniej 2 - 3 godziny. Można je zostawić namoczone na całą noc.

Po namoczeniu grzyby cedzimy, aby mieć pewność, że nie pozostały na nich osady w postaci ściółki czy igieł z lasu.

  • Jeśli przed wysuszeniem grzyby zostały pokrojone, wystarczy im około 25 minut gotowania.
  • Jeśli suszone były w całości, czas gotowania wydłuża się do godziny.

Tak, jak w przypadku grzybów mrożonych czy świeżych, aby sprawdzić, czy się dobrze ugotowały, wystarczy spróbować niewielki kawałek.

Powodzenia!

d1zkxdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkxdz
Więcej tematów