Trwa ładowanie...

Jajka na Wielkanoc. Uważaj, bo mogą zniszczyć zastawę świąteczną

Faszerowane i z majonezem – jajka na pewno będą ozdobą świątecznego stołu, jak co roku w Wielkanoc. Pięknie podane, gustownie przybrane. Do tego koniecznie odświętna zastawa stołowa, a może i srebrne sztućce? Lepiej uważaj, za ten przepych możesz zapłacić słoną cenę.

Jajek nie należy jeść srebrnymi sztućcamiJajek nie należy jeść srebrnymi sztućcamiŹródło: 123RF
d21x3o7
d21x3o7

Jajka – co zawierają

O właściwościach prozdrowotnych jajek mówi się coraz więcej. Niegdyś uznawane za zdrowe tylko w ograniczonej ilości, posądzane o wywoływanie miażdżycy.

Dziś okrzyknięte jednym z najzdrowszych produktów, źródłem białka i wszystkich witamin poza jedną – witaminą C. Nie jest to jednak ujmą dla jajek, bo poza kwasem askorbinowym zawierają całe mnóstwo witamin i mikroelementów. Kwasy tłuszczowe, trudno dostępne gdzie indziej selen i mangan, a także wartościowy cynk, żelazo i magnez, oto definicja jajka.

A do tego lecytyna, betaina i cholina. Jajka są ważne dla układu nerwowego, pokarmowego i kostnego. Polecane ciężarnym, matkom, dzieciom, niejadkom i anemikom.

Jest jednak coś jeszcze, czyli związek chemiczny istotny dla naszego zdrowia, ale jednocześnie odpowiadający za charakterystyczny zapach gotowanego jaja. Zapach, który nie każdemu kojarzy się dobrze.

d21x3o7

Mowa oczywiście o siarce, która ma działanie przeciwzapalne i wspiera regenerację chrząstki, usprawniając działanie stawów. A co ma siarka wspólnego ze srebrną zastawą? Sprawdźmy.

Pomysł na szybkie pisanki. Rodzina będzie zachwycona

Jajka i srebrne sztućce

Istnieje hipoteza mówiąca, że długowieczność arystokracja zawdzięczała używaniu srebrnych sztućców. Nie od dziś wiadomo, że srebro ma właściwości antybakteryjne. Dziś raczej doceniamy piękno oraz klasę srebrnych sztućców i chętnie wyciągamy je na święta. Polerujemy i z pietyzmem układamy na stole przed uroczystym świętowaniem.

Ale uwaga! Połączenie gotowanych na twardo jajek i srebrnych sztućców nie jest wskazane. Dlaczego? Jak się okazuje srebro wchodzi w reakcję chemiczną z bogatymi w siarkę jajkami. Choć, jak uspokajają naukowcy, nie jest to szkodliwe dla zdrowia, to na pewno szkodzi sztućcom. Reakcja chemiczna odpowiedzialna jest za pojawienie się na nich czarnego osadu siarczku srebra – który trudno jest doczyścić.

d21x3o7

Nie to jest jednak najgorsze. Reakcja zachodząca między jajkiem a srebrem sprawia, że danie nabiera zdecydowanie niepożądanego, metalicznego smaku.

Cóż, choć srebro prezentuje się okazale i na pewno jest ozdobą stołu, to lepiej zostawić je do serwowania deseru. To zagwarantuje, że pyszne, pachnące jajka nie okażą się wielkanocnym "zgniłym jajem".

Zobacz także:

d21x3o7
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj