Trwa ładowanie...
d2ghb8i

Groch

123
Źródło: 123

Groch na polskich stołach nie jest niczym zaskakującym. Jest łatwo dostępny, dość tani, a przygotowanie potraw z grochu może być szybkie.

Groch to roślina strączkowa należąca do rodziny bobowatych. Jest jedną z najstarszych roślin hodowanych przez człowieka, a jej właściwości odżywcze znano już w starożytnym Egipcie. Następnie groch zaczęli hodować także Grecy czy Rzymianie, a z czasem to warzywo zaczęło być rozpoznawalne na całym świecie.

Dziś o grochu słyszał już każdy. Możemy wyróżnić kilka odmian grochu, chociaż najczęściej spotkamy się z grochem białym, zielonym i żółtym.

Groch – wartości odżywcze
Chociaż wygląda niepozornie, w popularnym grochu znajdziemy wiele wartości odżywczych. Przede wszystkim groch jest bardzo dobrym źródłem białka. To istotna informacja szczególnie dla osób na diecie wegeteriańskiej lub wegańskiej. Ale groch to również skarbnica witaminy A, C, B, E i K. Dodatkowo strączkowe warzywo jest bogate w składniki mineralne takie jak cynk, fosfor, magnez, potas, wapń czy żelazo. Zawiera też zdrowe tłuszcze i węglowodany.

Jedzenie grochu może również wpłynąć korzystnie na nasz wzrok, a także poprawić pracę układu sercowo-naczyniowy. Po groch powinny też sięgać osoby, które mają anemię lub chcą poprawić swoją odporność.

Ciężkostrawny groch
Powszechnie uważa się, że groch jest ciężkostrawny i może powodować nieprzyjemne uczucie wzdęcia. Są jednak sposoby na to, by uniknąć tych nieprzyjemnych skutków. Po pierwsze zawsze starajmy się namoczyć nasze warzywa przed ich ugotowaniem. Najlepiej, by groch stał w wodzie nawet 3-4 godziny. Jeśli chcemy przygotować danie z grochu nieco szybciej, zadbajmy o to, by nasza potrawa była doprawiona przyprawami wspomagającymi trawienie np. kminkiem, majerankiem, kolendrą, pieprzem czy ostrą papryką.

Groch – z czym podawać
Zastosowań grochu w kuchni jest naprawdę wiele. Jeśli zależy nam na bardzo sycącym posiłku, możemy przygotować tradycyjną grochówkę. W okresie bożonarodzeniowym groch będziemy łączyć oczywiście z kapustą. Ale nie bójmy się także odejścia od tradycji. Ostatnio dużą popularnością cieszy się grochowe puree, które świetnie nada się do podawania jako dodatek do dań obiadowych. Fani kuchni indyjskiej mogą także przyrządzić pyszne dhal z dodatkiem grochu i bakłażana.

d2ghb8i
d2ghb8i
d2ghb8i
Więcej tematów
d2ghb8i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj