Gorczyca – właściwości, zastosowanie, pochodzenie, przepisy
Gorczyca jest jedną z powszechnie stosowanych przypraw oraz podstawowym składnikiem musztardy. Cieszy się szerokim zastosowaniem w kuchni oraz w medycynie. Gorczyca posiada wiele odmian i różne właściwości. Charakteryzuje się mocniejszym smakiem.
Gorczyca - pochodzenie
Gorczyca – wartości odżywcze
Jest rośliną jednoroczną, nasiona gorczycy zawierają następującą ilość tłuszczu:
- gorczyca biała – ok. 28%
- gorczyca czarna – ok. 31%
Gorczyca – odmiany i ich zastosowanie
Gorczyca czarna używana jest do sosów. Gorczyca biała dzięki właściwościom konserwującym znalazła zastosowanie w marynowaniu. Dzięki nasionom tej rośliny korniszony czy inne warzywa w occie, kiszonki czy przetwory wędliniarskie zyskają niezapomniany aromatyczny smak. Z kolei mielona gorczyca może być używana do tłustych mięs, kiełbas, zapiekanek, sosów czy gotowanych ryb.
Gorczyca biała jest stosowana do sporządzania musztard i pieprzu ziołowego. Ponadto, wykorzystywana jest do peklowania przypraw używanych do gotowania mięsa. Dzięki gorczycy także kapusta nabierze pikantnego smaku.
Czarna gorczyca stanowi przede wszystkim składnik ostrzejszych odmian musztard. Ze względu na swój ostry smak jest idealna do zalew octowych i marynat. A zatem jeśli chcesz przygotować kiszoną kapustę, ogórki konserwowe czy marynowane grzyby, warto sięgnąć po czarną odmianę gorczycy. Doskonała do domowego majonezu, wędlin i sałatek. Znalazła zastosowanie w kuchni orientalnej.
Gorczyca – właściwości lecznicze
Gorczyca czarna zawiera izotiocyjanian allilu, który działa miejscowo podrażniająco i może powodować zaczerwienienie skóry. Dlatego należy stosować produkty, które poprawią ukrwienie skóry lub narządów wewnętrznych. Na dolegliwości związane z gośćcem działa 15- minutowa kąpiel w odwarze o temperaturze 40°C. Gorczycę czarną w postaci olejku gorczycowego można stosować także w bólach reumatycznych.
Ponadto, gorczyca czarna sprawdza się w dolegliwościach związanych z zapaleniem korzonków nerwowych i nerwobólach korzonkowych. Kiedyś stosowano gorczycę przy bólach mięśniowych, zapaleniu ścięgien, odoskrzelowym zapaleniu płuc oraz zapaleniu opłucnej. Okłady z gorczycy czarnej są pomocne w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, stanach zapalnych i bólach gardła. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z okładami, ponieważ nadmierne silne działanie gorczycy może powodować zaczerwienienie skóry, swędzenie, pieczenie, a nawet martwicę.
Gorczycę czarną powinny stosować osoby z dolegliwościami żołądkowymi – niestrawnością, zaparciami czy stanami zapalnymi. Ma działanie przeczyszczające i przeciwzapalne. Gorczyca czarna działa stymulująco na układ trawienny.
Gorczyca biała znajduje swe zastosowanie w stanach zapalnych żołądka i dolegliwościach układu pokarmowego. Ponadto, spożywane całe nasiona gorczycy wywołują delikatny efekt przeczyszczający, dlatego są skutecznym środkiem na zaparcia. Z kolei spożywanie rozdrobnionych nasion gorczycy białej wzmaga apetyt i leczy niestrawność. Gorczycę zaleca się osobom zmagającym się z zapaleniem zatok – rozgrzane nasiona gorczycy należy owinąć w płótno i przykładać do okolic policzków i czoła. Podobne działanie można odnotować w przypadku bólów reumatycznych – przykładamy nasiona na chore miejsca.* Atutem gorczycy białej* jest zapobieganie depresji i ospałości, a także wzmacnianie systemu odpornościowego.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej zalecie gorczycy – wspomaga odchudzanie – pęczniejące w żołądku nasiona dają uczucie sytości.
Gorczyca – przeciwwskazania/skutki uboczne
Osoby cierpiące na problemy z tarczycą nie powinny sięgać po gorczycę ze względu na jej substancje wolotwórcze. Nasiona gorczycy mogą również przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi.