Fenkuł w kuchni. Przysmak włoskiej kuchni pod lupą
Fenkuł je się na surowo lub gotuje. Bulwy lub liście dodaje się do sałatek, surówek, zup, zapiekanek, potrawek, sosów, kompotów, soków dla niemowląt.
Fenkuł (koper włoski) – właściwości
Inna nazwa fenkułu to koper włoski. Kiedyś czyszczono nim zęby i nacierano skórę głowy, aby włosy szybciej rosły. 100 gramów fenkułu ma jedynie około 31 kalorii, przy jednoczesnej sporej ilości błonnika pokarmowego, stąd jego popularność w dietach odchudzających. Zawiera dużo witaminy C, cenionego przeciwutleniacza, wspierającego działanie układów immunologicznego i krwionośnego. Jeden fenkuł zjedzony w ciągu dnia pokrywa całość dobowego zapotrzebowania na witaminę C. Fenkuł jest również bogaty w potas, chroniący system krwionośny i poprawiający pracę serca.
W koprze włoskim najbardziej wartościowe są owoce rośliny. Właściwości lecznicze fenkułu tłumaczy dodatkowo zawartość olejku lotnego, z rozkurczającym anetolem oraz wykrztuśnym fenchonem. Olejki eteryczne mają działanie umożliwiające skuteczne radzenie sobie z wzdęciami i skurczonymi jelitami – dlatego fenkuł jest częstym składnikiem preparatów przeczyszczających.
Fenkuł (koper włoski) – herbata, syrop, olejek
Herbatkę z fenkułu można pić systematycznie przez maksymalnie 2 tygodnie. Jest ona szczególnie polecana młodym matkom, które podają ją niemowlętom cierpiącym na kolkę (należy każdorazowo skonsultować to z pediatrą). Fenkułu dodaje się także do odżywek dla maluchów. Herbatkę z kopru włoskiego pije się także, aby pobudzić laktację. Nie należy spożywać jej w okresie ciąży.
Zakręcone pizzerki. Obłędny przysmak nie tylko na imprezę
Fenkuł ma właściwości wykrztuśne – ułatwia rozrzedzanie i usuwanie zalegającego śluzu. Przy przeziębieniu i kaszlu warto więc stosować syrop lub domowy wywar z fenkułu. Wywar z kopru włoskiego poskutkuje również do przemywania ran.
W ziołolecznictwie fenkuł w postaci olejku stosuje się od pokoleń na pasożyty (wszy, świerzba) oraz bakterie. W dawnych czasach fenkuł stosowało się w celu seksualnego pobudzenia i wzmożenia męskiej potencji.
Fenkuł (koper włoski) – jak jeść?
Jak jeść fenkuła? Najlepiej kupować jedynie warzywa twarde, nie zwiędnięte, o lekko anyżowym aromacie i przechowywać je w lodówce. Warto wiedzieć, że fenkuł jedzony na ciepło traci swój charakterystyczny, anyżowy posmak. Do sałatek nadaje się zarówno fenkuł surowy, jak i gotowany, duszony, grillowany. Koper włoski smakuje wyśmienicie z kapustą, buraczkami ćwikłowymi, brokułami, kalafiorem, ziemniakami. Można przyrządzić także sałatkę z fenkuła z owocami, np. z jabłkiem, gruszką, melonem oraz pomarańczą.
Fenkuł (koper włoski) - przepisy na potrawy
Wśród przepisów na fenkuła godne wypróbowania są wydrążone, a następnie pokrojone warzywa, będące bazą zapiekanek i aromatycznych potrawek z dodatkiem mięsa i warzyw. Z bulw przyrządza się zupy, kompoty, sosy, soki dla niemowląt. Liście fenkułu są często długo duszone, a następnie miksowane na gęsty krem, wykorzystywany jako zupy bądź gęste sosy do makaronów lub kasz. Służą również do celów ozdobnych i dekoracyjnych – można układać je na półmiskach z zimnymi wędlinami albo sałatkami.