Ewa Wachowicz: Melon kontra arbuz. Na który się zdecydować i co można z nich zrobić?
Jak lato, to owoce! Obok tych typowych, jak maliny, jagody i truskawki, chętnie sięgamy po arbuzy i melony. W naszym klimacie to owoce egzotyczne, jednak obecnie można kupić je w wielu marketach spożywczych. Osobiście uwielbiam obydwa, zwłaszcza, że można traktować je jako deser, ale też dodawać do wytrawnych dań. Czego nie wiemy o arbuzach i melonach oraz co warto z nich zrobić? Zachęcam do lektury.
Na słodko, ale też na słono. Jak kulinarnie wykorzystać melona i arbuza?
Najczęściej rozkrawamy te owoce i jemy bez żadnych dodatków, bo są po prostu przepyszne. Warto jednak wiedzieć, że możemy wykorzystać je w kuchni w nietypowy sposób. Melon pokrojony w plastry i owinięty szynką parmeńską (albo wędzonym łososiem) to doskonała, wytrawna przekąska. Możemy też dodawać go do sałatek - zarówno owocowych, jak i warzywnych. Podkręca smak, dzięki czemu całość jest oryginalna. Z kolei arbuz doskonale łączy się z… serem feta!
To danie idealne na ciepłe, letnie wieczory. Nie obciąża, ale zaspokaja apetyt i świetnie prezentuje się na talerzu. Może też stanowić elegancką przystawkę. Mało kto wie, że arbuza da się też grillować. W tym przypadku nie może jednak być zbyt dojrzały. Prosto z grilla, z dodatkiem bitej śmietany, nie tylko świetnie smakuje, ale także prezentuje się bardzo oryginalnie. Zachęcam was do serwowania takiego dania waszym gościom - ci, którzy do tej pory go nie znali, na pewno będą pod wrażeniem - zarówno wizualnym, jak i smakowym.
Melon kontra arbuz. Który owoc jest lepszy?
Jeśli chodzi o kwestie smakowe, to w tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy uwielbiają arbuza, inni zaś zachwalają smak melona. Ten drugi to sprzymierzeniec tych, którzy są na diecie. Zawiera niewiele kalorii, bo zaledwie około 35 w 100 gramach. Co więcej, doskonale gasi pragnienie, kiedy na zewnątrz robi się upalnie, ponieważ - podobnie jak arbuz - składa się głównie z wody. Melon zawiera też beta karoten, potas i witaminę C.
6 powodów, aby jeść arbuza
Arbuz, dzięki dużej zawartości wody, jest moczopędny i zaleca się spożywanie go tym, którzy mają problemy z nerkami. Jest on też źródłem likopenu, który wspomaga leczenie nowotworów. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że oba owoce mają w swoim składzie także cukier. Warto więc włączyć je do swojej diety, ale zachować umiar w ich spożywaniu.
Arbuz oraz melon – nie tylko z południowej Europy
Co ciekawe, podobno powstały specjalne odmiany arbuzów i melonów, które można uprawiać w naszym, raczej chłodnym, klimacie. Owoce nie są jednak tak smaczne, jak te, które rosną na południu Europy. Słodkie i soczyste kupimy jednak w większości sklepów w przystępnych cenach. Zachęcam was do tego, by zrobić z nich coś oryginalnego.
Grillowany arbuz (miejcie na uwadze, że może być serwowany zarówno na słodko i na słono!) to tylko jedna z propozycji. Poniżej znajdziecie przepis na chłodnik z arbuza oraz melona, który gasi pragnienie i orzeźwia. Wszyscy znamy typowo letnie, owocowe zupy na bazie jagód albo truskawek, ale poniższa propozycja na pewno zaskoczy wiele osób.
Chłodnik z arbuza i melona
Niezbędne składniki:
- 1 kg arbuza
- 2 melony
- 1 łyżka octu balsamicznego lub porto
- 3 łyżki soku z cytryny
- 3 łyżki oliwy
- 1 garść kolendry lub bazylii
- 1 garść szczypiorku
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Arbuza i melony pokroić na kawałki, obrać ze skóry, usunąć pestki i zmiksować.
- Dodać ocet lub porto, sok z cytryny i oliwę. Doprawić solą i pieprzem.
- Dorzucić posiekane liście kolendry lub bazylii oraz szczypiorek.
- Wymieszać. Schłodzić w lodówce.
- Na talerzu można udekorować świeżą kolendrą.