Dynia na ostro. Rozgrzewająca propozycja na jesienne chłody
Dynia to delikatne w smaku warzywo, więc wielu osobom wydaje się nudne. Tymczasem można z niego przygotować naprawdę ogniste dania, które wspaniale rozgrzeją nas w jesienne chłodne dni.
Pieczona na ostro dynia jest idealnym dodatkiem do potraw mięsnych. Może bez problemu zastąpić na przykład ziemniaki, kaszę czy ryż. Tak przyrządzona potrawa jest również świetnym samodzielnym daniem wegetariańskim, które smakować będzie nie tylko miłośnikom diety roślinnej, ale również mięsożercom. Przepis na najbardziej popularną wersję pieczonej dyni na ostro nie jest skomplikowany, a składnikami możemy swobodnie żonglować. Wszystko zależy od naszych upodobań.
Zacznijmy jednak od wyboru odmiany dyni, która będzie nadawała się najlepiej. Idealne są te odmiany, które są zwarte, dość twarde i nie rozpadają się podczas obróbki, czyli na przykład dynia hokkaido. Dyni nie obieramy, kroimy ją na dość duże kawałki i usuwamy dokładnie pestki, które możemy wykorzystać na przykład piekąc z ostrą papryką i solą. Uzyskamy wtedy pyszną przekąskę.
Wróćmy jednak do naszego dania. Oprócz dyni potrzebny nam będzie wędzony boczek, kilka ząbków czosnku, jedna świeża papryczka chili, kilka gałązek rozmarynu, świeża natka kolendry, sól i pieprz. Jeśli chcemy poeksperymentować, możemy dołożyć jeszcze kmin rzymski, mielone ziele angielskie lub imbir. Wszystko jest w tym przepisie dozwolone.
Pieczona dynia
Najpierw musimy upiec dynię. Jej kawałki smarujemy lekko oliwą, zawijamy w folię aluminiową i wstawiamy do nagrzanego do 170 stopni C piekarnika na 30-40 minut. Gdy ostygnie, usuwamy skórkę. Na patelni podsmażamy pokrojony w kostkę boczek, dodajemy posiekany czosnek, chili i rozmaryn, a po chwili dynię. Podlewamy małą ilością wody, dodajemy pozostałe przyprawy i dusimy mniej więcej 10-15 minut. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem i posypujemy posiekaną natką kolendry.
Pikantna zupa dyniowa
Jeśli posmakuje nam przyrządzona w ten sposób dynia, możemy zrobić kolejne danie, czyli pikantną zupę z dyni. Do jej przygotowania również potrzebujemy upieczonej dyni, a także: cebulę, czosnek, świeży imbir, kmin rzymski, ostrą paprykę w proszku, natkę pietruszki, sól i pieprz. Upieczone kawałki dyni miksujemy na gładką masę. Cebulę, czosnek i imbir siekamy drobno i podsmażamy na oliwie. Przekładamy do garnka, dodajemy masę dyniową i zalewamy wszystko wodą. Gotujemy pół godziny, doprawiamy papryką, solą i pieprzem, posypujemy natką pietruszki i podajemy z bagietką.