Domowa kostka rosołowa. Jak zrobić? Najlepszy dodatek do zup i sosów
Po kostki rosołowe sięgamy, gdy brakuje nam czasu, a chcemy ugotować zupę, sos czy gulasz - stanowią wtedy łatwą w przygotowaniu i niedrogą bazę. Kostki rosołowe niektórzy spożywają także samodzielnie, jako bulion. Niestety ich skład przypomina tablicę Mendelejewa. Zamiast używać sklepowych kostek, możemy przygotować domową wersję.
Kostka rosołowa – skład
Na samym początku są te składniki, które dodano w największych ilościach, czyli: sól, utwardzone tłuszcze, aromaty, substancje wzmacniające smak i zapach (między innymi glutaminian sodu), a dopiero na szarym końcu, czyli w najmniejszych ilościach: natka pietruszki, lubczyk, ekstrakt z mięsa kurzego, marchew, nasiona selera, kurkuma. W kostce sprzedawanej jako "rosół drobiowy" suszonego mięsa z kury jest... 0,1 proc.
Co dodać do rosołu?
Kostka rosołowa – kalorie
Nie dość, że skład kostki rosołowej pozostawia wiele do życzenia, to jeszcze dostarcza ona całkiem sporo kalorii. W jednej kostce rosołowej, czyli ok. 10 g produktu jest 30 kcal. Większość dostarczanych za pomocą kostki rosołowej składników odżywczych stanowi tłuszcz roślinny. Nierzadko pod tą nazwą kryje się najtańszy z możliwych, czyli tłuszcz palmowy.
Ekologiczne kostki rosołowe
Od czasu do czasu możemy sięgnąć po ekologiczne kostki rosołowe, które nie zawierają konserwantów, tłuszczów utwardzonych, cholesterolu, a niektóre nie mają też soli. Robi się je wyłącznie z naturalnych składników, np. suszonych warzyw – kupimy je w punktach ze zdrową żywnością, również w internecie. W sklepach dostępne są także "ulepszone" bulionetki – bez konserwantów i sztucznych barwników, a często również bez glutaminianu sodu.
Domowa kostka rosołowa – jak zrobić?
Składniki:
- 1 pęczek lubczyku
- 1 pęczek natki pietruszki
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- 2 łodygi selera naciowego
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 pora
- 1 liść laurowy
- 1 suszony grzyb
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka ziaren kolendry
- 4 kulki ziela angielskiego
- 6 ziaren pieprzu
- 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
- 3-4 łyżeczki soli
Przygotowanie:
- Warzywa korzeniowe obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach razem z łodygą selera.
- Pora, cebulę, natkę lubczyku i pietruszki siekamy. W moździerzu rozcieramy liść laurowy, grzybka, ziele angielskie, pieprz, sól, kurkumę, kolendrę i tymianek. W rondelku rozgrzewamy olej.
- Dodajemy warzywa, przeciśnięty przez praskę czosnek i podsmażamy, aż nieco zmiękną. Dodajemy przyprawy i dusimy.
- Zalewamy dwoma szklankami wody i dodajemy sos sojowy. Gotujemy na małym ogniu ok. 10 minut. Zdejmujemy z ognia. Dodajemy natkę i lubczyk.
- Blendujemy na gładką masę.
- Gdy przestygnie, przekładamy płyn do foremek na lód i przechowujemy w zamrażalniku.